Nosili je amanci kina czy mafiozi, amerykańscy robotnicy traktowali je jako niezbędny element uniformu. Przez współczesnych mężczyzn nie do końca jednak doceniane, często pomijane przy komponowaniu codziennych zestawów. Mowa oczywiście o męskich szelkach. W modzie męskiej funkcjonują już ponad trzysta lat. Największą popularnością cieszyły się w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku, wtedy to Albert Thurston zaczął je produkować i sprzedawać na rodzimym rynku. Obecnie męskie szelki sprzedawane przez firmę, którą założył Thurston uważane są za jedne z najlepszych akcesoriów tego typu na świecie.
Ich podstawową funkcją jest podtrzymywanie męskich spodni i zapobieganiu ich zsuwaniu. W ubiorze formalnym mają być niewidoczne, w casualu wykorzystywane są przez mężczyzn również jako element ozdobny. Można wyróżnić męskie szelki formalne i casualowe. Różnią się rodzajem materiału z jakiego są wykonane, kolorystyką oraz sposobem zapięcia. Poniżej przykłady szelek o różnej konstrukcji i stopniu formalności.
Konstrukcja męskich szelek
W zależności czy są to szelki eleganckie, czy też casualowe, ich konstrukcja i sposób wykonania może się różnić. Te w wersji formalnej, powinny być zapinane na guziki oraz powinny być wykonane z nierozciągliwego materiału, wykończenie powinno być skórzane. W casualowej wersji przypinane są za pomocą metalowych lub plastikowych „żabek”, wykonane są często z gumy. Tylna część szelek przyjmuję formę Y lub X.
Szelki zapinane na żabki
Takich szelek nie używa się w stylizacjach formalnych (garnitur, smoking, frak). Można sobie na nie pozwolić tylko zakładając zestaw codzienny.
Szelki zapinane na guziki
Męskie szelki z takim sposobem zapinania można wykorzystywać zarówno w stylizacjach formalnych jak i mniej eleganckich. Należy pamiętać o przyszyciu guzików od wewnętrznej strony spodni.
Fot: http://www.pewienpan.pl/pl
Zestaw codzienny, smart casualowych
W zestawach codziennych, nie ma ścisłych wytycznych by nosić wyłącznie szelki zapinane na guziki. W casualu częstym widokiem są również szelki zapinane na „żabki”. Ja w swojej stylizacji wykorzystałem te zapinane na guziki. Spodnie nie są pozbawione szlufek, gdyż noszę je również z paskiem. Jeśli byłby to zestaw wieczorowy, spodnie powinny być bez szlufek.
Zestaw formalny
Męskie szelki w zestawach formalnych są niezbędnym elementem smokingów oraz fraków, do tych strojów nigdy nie zakłada się paska. W ubiorze eleganckim te akcesoria powinny być wykonane z nierozciągliwego materiału i powinny mieć skórzane wykończenia, które warto dobierać kolorystycznie do pozostałych skórzanych dodatków. Szelki powinny być zapinane na guziki, w spodniach nie powinno być szlufek. Poniżej przykłady zestawów eleganckich, do których należy bądź można nosić męskie szelki.
Smoking
Frak
Zestaw garniturowy


Podsumowanie
Szelki są jednym z bardziej niedocenianym typów akcesoriów męskiego ubioru. Można je nosić zarówno w zestawach eleganckich jak i casualowych. Dobierając szelki w zgodzie ze stopniem formalności stylizacji, należy pamiętać, że te zapinane na żabki nie nosi się do smokingów, fraków i garniturów eleganckich. Szelki są idealnym rozwiązaniem dla mężczyzn o okrągłych kształtach. Dzięki nim, spodnie podczas ruchu nie zsuwają się z bioder tak jak to jest przy stosowaniu pasków.
Każdy stylowy mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie przynajmniej jedną parę, eleganckich szelek.
A czy Ty masz już swoja parę?