5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Klasyczna elegancja. Czyli jak łączyć kolor butów z kolorem spodni naszego ubioru formalnego

Temat jest jak najbardziej na czasie, a artykuł może być pomocny, gdy chcesz uniknąć tzw. faux pas. Na samym początku należy podkreślić, że nie każde klasyczne obuwie w danym kolorze sprawdzi się w połączeniu ze spodniami w określonej barwie.

Postanowiłem zgłębić w tym materiale kilka faktów dotyczących łączenia klasycznego obuwia w danym kolorze z kolorem garnituru, spodni czy zestawów koordynowanych z kamizelką etc.. Chciałbym skupić się na pięciu najbardziej popularnych kolorach, najczęściej spotykanych w klasycznej modzie męskiej oraz na trzech kolorach obuwia współgrającego z tymi odcieniami.

Kolory garnituru/spodni

Czarny, brązowy, antracytowy/grafit, szary, niebieski/granatowy

rodzaje garniturów

Garnitur: www.suitsupply.com

Kolor obuwia

Czarne, burgundowe (oxblood), brązowe.

kolor butów

Reguła łączenia butów w wybranych kolorach z odpowiednim kolorem garnituru czy spodni

Podkreślam, że jest to reguła, która gwarantuje bezpieczne połączenia. Podążając w tym kierunku możesz mieć pewną gwarancję, że dany zestaw wyglądać będzie po prostu dobrze. Oczywiście osoby bardziej odważne, szukające nowych ciekawych połączeń, mogą pójść własna drogą. Stawiając na kolory mniej popularne też możesz osiągnąć poprawny zestaw.

Czarny garnitur/spodnie

W tym przypadku nie ma dużego wyboru. Do garnituru najodpowiedniejszym obuwiem, będą czarne buty. Błędem natomiast jest łączenie czarnego garnituru z obuwiem koloru brązowego, ciemnobrązowego.

kolor butów

Granatowy/ciemno niebieski garnitur czy spodnie

Granat daje wiele możliwości również w kwestii doboru obuwia. W odróżnieniu od czarnego zestawu, buty brązowe, czarne, burgundowe będą wyglądać bardzo dobrze. 

kolor butów

Łącząc zestaw garniturowy z czarnym obuwiem typu “oxford”, oraz białą koszulą ozdobioną jedwabnym, gładkim krawatem uzyskasz fajny, formalny zestaw. Sprawdzi się on świetnie jako ubiór biznesowy.

Komponując zestaw z obuwiem brązowym jak i odcieniach tego koloru, uzyskasz zestaw o mniejszym stopniu formalności. Można go zakwalifikować do ubioru bardziej luźnego.

Szary garnitur czy spodnie

Podobnie jak to było w przypadku granatowego/niebieskiego garnituru i tym razem można łączyć buty w wymienionych, trzech kolorach. Należy jednak podkreślić, że zestaw w tym kolorze znajduje się na niższym stopniu formalności niż garnitur granatowy, ciemnoniebieski.

kolor butów

Zakładając buty czarne do zestawu w tym kolorze i białą koszule z jedwabnym krawat skomponujesz zestaw biznesowy. Garnitur w tym odcieniu o mniejszej gramaturze sprawdzi się w słoneczne czy letnie dni. Dobierając buty w kolorze brązowym, czerwonobrązowym stworzysz stylizacje podążającą w kierunku casualu.

Antracytowy/ciemny grafitowy garnitur/spodnie

Barwa ta podąża w kierunku czerni. Najlepiej sprawdzą się więc buty w kolorze burgundowym, czy czarnym. Należy unikać łączenia z butami w kolorze jasnego brązu.

grafit artracyt

Kolor butów  – garnitur brązowy

Do tego typu garniturów sprawdzą się wyłącznie buty brązowe, czerwonobrązowe. Z czarnych butów w tym przypadku zrezygnować.

kolor butów

Łącząc brązowe obuwie z garniturem należy jednak pamiętać, że odcień brązu użytych butów nie może być całkowicie zbieżny z odcieniem brązu garnituru. Najlepiej jak będzie on ciemniejszy, niż kolor spodni. Jeśli barwy się zgrywają, całość może wyglądać melancholijnie czyli nudno.

Kolor butów a kolor spodni  – podsumowanie

Na koniec chciałbym podkreślić, że w powyższym materiale wymienione zostały kolory, z którymi najczęściej możesz spotkać się na polskich ulicach. Kolory zestawów zamieszczonych w artykule mogą się różnić odcieniem. Obuwie, garnitur, czy spodnie nie muszą być w identycznym odcieniu jak na przedstawionych fotografiach. Ubiór formalny w kolorze granatowym, ciemnoniebieskim i szarym należą do tych najbardziej uniwersalny. Szukając do nich obuwia masz wiele możliwości. Jednocześnie zmniejsza to prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Kolorystyka obuwia w zestawach biznesowych powinna być dobierana najlepiej w sposób jaki przedstawiłem powyżej.

A to cały artykuł zawarty na jednym obrazku:

kolor butów

I na koniec, jeśli szukacie dla siebie kamizelek męskich, znajdziecie je na stronie mojego sklepu: www.sklep.4gentleman.pl