Jak przechowywać ubrania? 7 faktów, które musisz wiedzieć!

1 3 162

Jak przechowywać ubrania? Niby wszystko jasne, a wielokrotnie zdarza się, że w szafie mężczyzn jest bałagan. Często wydawać się może, że zwykły wieszak, trochę miejsca na buty, czy półka na swetry wystarczy. Na pierwszy rzut oka – tak.  Problem może jednak okazać się bardziej złożony. Jeśli podchodzisz do swojego ubrania (garnituru, butów, koszul), jako do inwestycji. Inwestycji w kreowaniu własnego stylu i wizerunku z pewnością posiadasz w swojej garderobie kilka klasycznych, uniwersalnych rzeczy dobrej jakości. Warto więc zwracać też uwagę jak je przechowywać. Jeśli robisz to w niewłaściwy sposób, będą szybciej się zużywać. Poniżej, kilka prostych zasad przechowywania ubrań, o których warto wiedzieć.

Jak przechowywać buty? Kilka wskazówek!

Jak już wiesz, buty są fundamentem udanej stylizacji. Odpowiednie zadbane obuwie może uratować, nie do końca udany zestaw. Źle dobrany rozmiar może dekoncentrować czy rozpraszać. Dobrze dobrane dodają pewności siebie, pozwalają stabilnie i pewnie stać na gruncie. Po całym dniu w pracy, po pokonaniu kilku kilometrów w miejskim zgiełku z pewnością nie będą dobrze się prezentować na drugi dzień. W tym wypadku, najlepszym wyjściem jest zaopatrzyć się w przynajmniej jedną parę cedrowych prawideł. Stosuje się je na przemian, wkładając do ostatnio używanej pary butów. Ktoś powie, że są drogie. Drożej jednak będzie kosztowała wymiana obuwia na nowe. Dzięki prawidłom, odkształcona skóra, zagięcia w mniejszym lub większym stopniu naprostują się. Druga zaleta tych prawideł to rodzaj nielakierowanego drewna z którego są wykonane. Niweluje ono nieprzyjemne zapachy oraz wchłania wilgoć, która powstaje w wyniku pocenia się stóp.buty

Jak przechowywać ubrania, koszule?

W tym przypadku najlepszym i najszybszym sposobem jest przechowywania koszul jest wieszak w szafie. Warto postawić na drewniany, ma on większą średnicę, dzięki temu na wyprasowanej koszuli nie powstaną ślady wgniecenia na ramionach. Nie są one drogie, ostatnio kupując pakiet trzech drewnianych wieszaków z miejscem na spodnie zmieściłem się w 20 zł. Oczywiście możesz też przechowywać koszule złożone na półce. Z tej metody korzystam w przypadku koszul rzadziej używanych. Błędem jest też trzymanie kilku, a czasem kilkunastu koszul na jednym wieszaku. Jeśli cenisz sobie czas, często je zmieniasz, metoda jeden wieszak jedna koszula będzie właściwą.

koszule

Jak przechowywać ubrania, spodnie?

Te rzadko używane, dżinsy lub spodnie chino można odpowiednio złożyć i ułożyć na półce. Nie ma w tym przypadku żadnej większej filozofii. Równo złożone, nie pogniotą się po prasowaniu. Spodnie prasowane w kan lub spodnie garniturowe warto jednak wieszać na odpowiednio przystosowanym wieszaku bądź miejscu w szafie. Są też dostępne wieszaki uniwersalne, na koszulę jak i spodnie. Dzięki temu mając chwilę, przygotowując czy planując zestawy na najbliższe dni do pracy, szkoły czy jakąś okazję, obie te rzeczy możesz powiesić razem. Plusem tego rozwiązania jest oszczędność czasu, gdyż masz wszystko przygotowane w jednym miejscu.

spodnie

Jak przechowywać ubrania, marynarki, garnitury?

W tym przypadku jedynym i najlepszym rozwiązaniem są wieszaki. Oczywiście warto postawić na te dostosowane do marynarek. Są one masywniejsze niż te standardowe i dobrze wypełniają ramiona. Średnio na noszenie marynarek przeznaczmy od 30% do 40 % dnia. Resztę czasu leży ona gdzieś w szafie czy wisi na wieszaku. Źle przechowywana czy wisząc na nieodpowiedni wieszaku łatwo może się odkształcić.

marynarki

Swetry, rzeczy wykonane z dzianiny jak je przechowywać?

Jednym z błędów jest przechowywanie tych rzeczy na wieszaku. Mają one skłonności do rozciągania. Idealnym sposobem jest starannie złożony sweter w kostkę lub kwadrat i umieszczony na półce w szafie lub regale.

swetry

Krawat, mucha jak przechowywać?

Idealnym sposobem na przechowywanie krawatów jest nie jedna a dwie metody. Pierwsza polega na rozwiązaniu krawata po jego użytkowaniu i zwinięciu w rulon. W ten sposób nie będzie się odkształcał i spokojnie czekał na swoją kolej. Drugi polega na zawieszeniu go swobodnie w szafie. Podobnie jak pierwszy sposób zapobiega niepożądanym odkształceniom. W identyczny sposób można przechowywać muchę. 

szafka na krawaty

Bielizna, skarpetki jak przechowywać? 

Tutaj najlepszym wyjściem jest szuflada. Nie ma w tym przypadku jakieś wyższej szkoły jazdy, a wszystko raczej zależy od indywidualnego podejścia. 

Przydatne rzeczy:

  • Torebki hermetyczne. Może to się wydawać pedantyczne, ale w swojej szafie każdy z nas posiada rzeczy sezonowe. Gdy ich nie używamy, szczególnie te z dzianiny, pierzemy i wkładamy własnie do takich torebek. Nie jest to wielki koszt i nie zajmuje to dużo czasu. Przez pół roku, nawet w szafie taki typ materiału łatwo gromadzi kurz, drobnoustroje etc. Taka torebka chroni te rzeczy, tym samym gdy przyjdzie na nie czas, materiał nie straci na jakości. 
  • Odpowiednie wieszaki. Nie jeden ale kilka różnych typów. Wszystko w zgodzie z naszymi potrzebami. 
  • Pokrowiec na garnitur, marynarki. Nie bez przyczyny nowo zakupiony zestaw jest w pokrowcu. Warto z niego korzystać. Kurz, nieprzewidziane sytuacje w podróży mogą doprowadzić do jego niszczenia. 
  • Kulki, zawieszki przeciw molom. Niby każdy wie, niby ich nie ma, ale jak się pojawią będzie już za późno. Tutaj warto też pamiętać o regularnym czyszczeniu, odkurzaniu naszej szafy od środka. Powiedzenie, „Lepiej jest zapobiegać niż leczyć”, w tym przypadku sprawdzi się idealnie.

Inspiracje garderoba

 garderobaprzechowywać ubrania przechowywać ubrania przechowywać ubrania

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote