Jak dobrać marynarkę – za długie rękawy, nieestetyczne marszczenia, spowodowane źle rozmieszczonym guzikiem zapinającym marynarkę. Jedne z tych czynników, które czynią nasz ubiór mało efektownym. Niejednokrotnie widziałem, jak dobrze dobrana marynarka podnosi jakość zestawu nadając szyku, podkreśla zalety sylwetki i jednocześnie maskuje jej wady. Dążąc do ideału często pada pytanie: jak osiągnąć stan „zen” idealnie dobranej marynarki? Oczywiście znajomość proporcji budowy ciała; nie jest bez znaczenia. Dobrym posunięciem będzie wizyta u sprawdzonego i doświadczonego krawca. Trochę cierpliwości i możesz cieszyć się z idealnej marynarki. Oczywiście, kierując się ceną, marynarka z wieszaka wygrywa. Idąc tą drogą możesz zaoszczędzić z pewnością pieniądze, ale musisz liczyć się z pewnymi ustępstwami. Nie oznacza to jednak, że marynarka z sieciówki musi leżeć źle, poniżej kilka wskazówek, na co zwracać uwagę, wybierając tę drogę.
1. Jak dobrze dobrać marynarkę, symetryczność?
Jednym z podstawowych czynników jest symetryczność marynarki. Zarówno prawa jak i lewa strona powinny być identyczne. Zakładając ją, ścieg biegnący wzdłuż pleców marynarki powinien zgrywać się z linią kręgosłupa. Przednie guziki natomiast powinny dzielić klatkę piersiową pionowo, na pół.
2. Odpowiednia szerokość, nadmierne taliowanie
Zbyt wąska marynarka, po zapięciu, załamuje się tworząc nieestetyczne harmonijki schodzące się w kierunku guzika. Jest to kolejny i dość istotny element. Za długie rękawy czy długość samej marynarki można poddać korekcie u krawca. W tym przypadku, zrobić się nie da nic. Powodem powstawania nieestetycznych załamań biegnących w kierunku guzika, może też być nadmierne taliowanie lub po prostu, źle skrojony przód. Niepożądana jest też nadmierna szerokość, wiszący garnitur wygląda źle i zniekształca sylwetkę.
Idealnym w tym przypadku efektem są przylegające do klatki piersiowej klapy, bez zbędnych załamań i odchyleń widniejących na pierwszym rysunku. Po zapięciu, linie podążające od kołnierzyka w kierunku zapiętego guzika powinny być możliwie proste tworząc kształt przypominający literę „V”. Pierwsze zdjęcie, źle dobrana marynarka, drugie poprawnie.
3. Odstające poduszki
Kolejnym i dość często spotykanym mankamentem, który rzuca się w oczy, to wypychające ramiona poduszki. Efekt szpicy jaki powstaje z nadmiaru materiału, czy „dolina” na rękawie – wyglądają źle. Prawa strona obrazuje źle dopasowaną marynarkę w ramionach, lewa prawidłową, prostą linię.
4. Długość marynarki a sylwetka
Za prawidłową i tą uniwersalną długość przyjmuje się marynarki, które zakrywają pośladki, bądź ich większą część. W ostatnim czasie dominuje trend na ekstremalnie krótkie marynarki. W tym przypadku doradzałbym pewną wstrzemięźliwość. Poniżej ta uniwersalna długość marynarki.
5. Rozmieszczenie guzików
Odpowiednio rozmieszczone guziki marynarki, po ich zapięciu tworzą niemalże gładką, przednią część okrycia. Dość szybko też rzuca się w oczy proporcjonalna litera „V”, która powstaje wzdłuż linii klap przylegających do powierzchni klatki piersiowej. Funkcjonalny guzik, często pierwszy, który zapinamy powinien znajdować się tuż poniżej mostka (często dzieli długość biegnącą od pachy do linii bioder na pół). Drugi, powinien być umiejscowiony tuż nad linią bioder. Poniżej prawidłowe rozmieszczone guziki marynarki.
6. Długość rękawów marynarki
Rękaw marynarki powinien kończyć się od 1-2 cm, powyżej przegubu. Mankiet koszuli powinien zatrzymywać się na przegubie. W ten sposób, mankiet koszuli zostanie lekko odkryty. Poniżej prawidłowo dobrana długość rękawów marynarki. Długość tą mierzymy z rękoma spuszczonymi w dół!
Jak mierzyć, dobrze dobrać marynarkę?
Mierząc marynarkę najlepiej przybrać pozę na „baczność”, oczywiście tę pozycję należy potraktować z lekkim przymrużeniem oka. Wyprostowana sylwetka, opuszczone ręce do dołu pozwolą właściwie oszacować jej długość oraz ułożenie. Nie garbimy się, nie nabieramy niepotrzebnie powietrza etc. Podczas mierzenia należy zapiąć właściwy guzik, więcej o ich zapinaniu znajdziecie tutaj. Należy też pamiętać, aby ta właściwa marynarka miała odpowiednio dużo luzu, bez nadmiernego opinania. Marynarka nie powinna być zbyt luźna. To nie jest sportowa odzież typu bluza z kapturem czy dres, ma wyglądać dobrze i schludnie.
Mając już ją na sobie, na podstawie tych informacji, które przedstawiłem powyżej łatwo możesz stwierdzić; czy nie jest zbyt ciasna. Brak niepotrzebnych i nadmiernych fałd po zapięciu oraz równo przylegające klapy do klatki to dobry znak. Sam tors jest niezwykle ważny, tutaj ingerencja krawca jest w wielu przypadka niemożliwa. Skracanie długości rękawów, czy samej długości marynarki warto traktować przy zakupie wieszakowym jako coś normalnego.
Pamiętajcie, że okrycie to wygląda idealnie tylko w bezruchu. Jako, że w tym stanie nie znajdujesz się na co dzień, drobne zmarszczenia czy fałdki jakie powstają podczas standardowych czynności – są normalnością.
Jak dobrać marynarkę – podsumowanie
Podczas poszukiwań tej odpowiedniej marynarki, warto szczególnie zwrócić uwagę na jej ułożenie. Zmarszczenia czy wystające poduszki na ramionach są niepożądanym zjawiskiem. Długość rękawów, czy samej marynarki, możemy poddać korekcie u krawca.