Jak dbać o buty zimą? – „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Stare Polskie przysłowie, sprawdza się nie tylko w kwestiach zdrowotnych. Na podobnych zasadach warto podejść do tematyki naszego obuwia. Zawsze jest łatwiej doprowadzić do idealnego stanu po spacerze obuwie, które jest dobrze przygotowane i regularnie czyszczone, niż sporadycznie. Szczególną uwagę na ten fakt, należy zwrócić zimą i jesienią. Skóra licowa, zamszowa czy nubukowa nie lubi wody. Sól, błoto jakie często leży na polskich ulicach, może mocno odcisnąć swoje piętno na niezabezpieczonym odpowiednio obuwiu. Wspólnie z multirenowacja.pl, przygotowaliśmy dla Was wpis, który pozwoli ukazać podstawowe etapy pielęgnacji, i przygotowania obuwia do zimowych warunków. Za podstawę posłużą mi buty wykonane ze skóry licowej oraz zamszowej.
Buty zimą – obuwie ze skóry licowej
W tym przypadku do konserwacji mojego obuwia, wykorzystałem zestaw do pielęgnacji butów (skóry gładkie, licowe) Saphir 5. Czas jaki należy sobie przeznaczyć na wykonanie czynności, związanych z zabezpieczeniem obuwia kształtuje się na poziomie około 2-3h.
Krok 1.
Pierwszym etapem, odpowiedniej konserwacji obuwia jest jego dogłębne oczyszczenie. Zanim jednak do tego się zabierzecie. Wyciągnijcie sznurowadła. Kurz, ziarenka piasku i inne zanieczyszczenia usuwamy szczotką. Staramy się aby wszystkie miejsca zostały prawidłowo oczyszczone. Dla lepszego efektu, możemy użyć wilgotnej szmatki i przetrzeć nią buty. Po tej czynności odstawiamy buty do wyschnięcia.
Krok 2.
Aby proces oczyszczania naszego obuwia był skuteczniejszy, używamy pierwszego środka z naszego zestawu, renowatora. Służy on do głębszego oczyszczania, wyciągania zanieczyszczeń oraz po części rozluźnia skórę. Dzięki niemu, pasta oraz wosk dotrą do najgłębszych kanalików i zagłębień skóry co przełoży się na ich odpowiednią konserwację. Po tym zabiegu buty zmatowieją, staną się szorstkie w dotyku.
Do nałożenia tego środka, wykorzystujemy bawełnianą szmatkę, dołączoną w zestawie. Po jego wykonaniu i odczekaniu około 4 minut, przy użyciu szczotki dokonujemy ponownego oczyszczenia.
Krok 3.
Trzecim krokiem w drodze do odpowiednio zabezpieczonego obuwia jest nałożenie kremu, który powinien być kolorem zbliżony do koloru naszego obuwia. Ze względu na to że zima jest tą porą roku, która dość mocno odciska piętno na naszym obuwiu. Czynność tą powtarzamy od 2-3 razy. Za każdym razem należy odczekać około 3-5 min. But musi go wchłonąć i wyschnąć, następnie za pomocą bawełnianej szmatki po każdym nałożeniu pasty, polerujemy.
Aby dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, używamy specjalnej szczotki, która jest w zestawie.
Krok 4.
Po nałożeniu ostatniej warstwy kremu, należy odczekać około 3-5 minut. Po tym etapie, możemy przejść do polerowania. Robimy to za pomocą szczotki bądź bawełnianej szmatki, wykonując okrężne ruchy. Tak zabezpieczone buty są gotowe do noszenia. Aby jednak poprawić efekt nabłyszczenia, warto przejść do etapu piątego.
Krok 5.
Aby uzyskać intensywny połysk na noskach i piętkach. Używamy ostatniego z naszych środków, wosku. Pozwoli nam on uzyskać wysoki stopień połysku.
Nakładamy go na piętkę oraz nosek naszego buta za pomocą szmatki, którą używaliśmy już wcześniej. Pamiętajcie aby robić to ruchami okrężnymi i czekamy około 3 min aż wosk stwardnieje.
Podczas polerowania, możemy dodawać do wosku odrobinę wody. To wzmocni efekt połysku. Wystarczy lekko zanurzyć palec w kubku z wodą i dotknąć polerowanego miejsca.
Buty zimą – obuwie ze skóry zamszowej
Do konserwacji obuwia z tego typu skóry, wykorzystałem zestaw do zamszu i nubuku Tarrago 2. Wydawałoby się że skóra zamszowa nie jest tym typem, który sprawdza się idealnie zimą. Pozory czasem mylą, jest ona wytrzymalsza niż by się wydawało. Odpowiednio zadbane i pielęgnowane buty, sprawdzą się podczas siarczystych mrozów zimą czy deszczową porą jesienią.
Krok 1.
Na samym początku, podobnie jak to było z obuwiem ze skóry licowej, wyciągamy sznurowadła. Następnie przy użyciu szczotki, oczyszczamy powierzchnię butów. Zamsz szczotkujemy stroną z włosiem nylonowym i drucianym. Gumowe przeznaczone jest do butów nubukowych.
Krok 2.
Po oczyszczeniu i wyszczotkowaniu powierzchni za pomocą szmatki zwilżamy powierzchnię butów. W ten sposób łatwiej nam będzie oczyścić powierzchnię za pomocą „Nubuck Suede Cleaner”. Jest to bezbarwny środek, może być używany do każdego koloru skór zamszowych i nubukowych.
Krok 3.
Przy użyciu szmatki i wody, zmywamy pozostałości piany, która powstała we wcześniejszym etapie czyszczenia. Wilgotne buty wykładamy od środka papierem i zostawiamy je aż do momentu całkowitego wyschnięcia.
Krok 4.
Gdy nasze obuwie już wyschnie, aby dodatkowo zabezpieczyć buty przed wilgocią i ożywić kolor. Spryskujemy je „Nubuc Suede Renowator”. Robimy to na zewnątrz w odległości około 30-40cm. W ten sposób, nasze zamszowe obuwie jest przygotowane do użytkowania.
Ze względu na warunki atmosferyczne panujące zimą i jesienią, dodatkowo zaleca się użycie Nano Protector. Środek ten podobnie jak wcześniejszy, aplikujemy na zewnątrz, spryskując całą powierzchnię butów. Dzięki niemu nasze buty będą całkowicie zabezpieczone przed wodą i błotem. „Nano Protector” ma szersze zastosowanie niż tylko zabezpieczanie naszego obuwia. Możemy go stosować na powierzchni odzieży czy takich przedmiotów jak plecak.
Buty zimą – wskazówki
- Do utrzymania obuwia w optymalnym stanie, wystarczy nam jedna para drewnianych prawideł. Należy tylko pamiętać o odpowiedniej rotacji. Wkładamy je do obuwia, które było używane jako ostatnie.
- Nigdy nie suszymy obuwia przy kaloryferach, jest to jedna z tych praktyk, których należy zdecydowanie unikać. Obuwie powinno schnąć w temperaturze pokojowej.
- Obuwie zamszowe też możemy nosić zimą. Warto wyposażyć się w Nano Protector oraz środki do odpowiedniej pielęgnacji.
- Jeśli przemoczysz swoje zamszowe buty, a zdarzy się to wcześniej czy później. Bez paniki. Przemoczone obuwie wypchaj papierem i odstaw na 24h.
- Nie nosimty tej samej pary obuwia codziennie, dzień odpoczynku dobrze im zrobi. Włóżmy do nich prawidła i pozwólmy skórze wrócić do stanu pierwotnego.
- Używając łyżki, zapobiegamy zniekształceniom cholewki.
- Warto dobierać pasty i środki do pielęgnacji, adekwatne do materiału z jakiego są one wykonane.
- Natłuszczanie obuwia wykonujemy nie częściej niż 2-3 razy w sezonie.
Buty zimą – podsumowanie
Buty są wizytówką każdego mężczyzny, warto o nie zadbać. Dobrze zabezpieczone i systematycznie czyszczone posłużą nam na prawdę długo. Jeśli już decydujemy się na droższe, skórzane buty warto też dokonać zakupu odpowiednich środków do ich konserwacji i pielęgnacji. Metody zabezpieczania i pielęgnacji jakie dzisiaj przedstawiłem, sprawdzą się też latem. Częstotliwość ich wykonania jest w tym przypadku rzadsza.
Wpis powstał we współpracy z multirenowacja.pl. Wszystkie produkty jakie zaprezentowałem, dostępne są na stronie sklepu. Do dzisiaj też trwa 15% przecena na cały asortyment sklepu.