Czy ubieranie się dobrze musi być drogie?

3 710

Czy ubieranie się dobrze jest drogie? Jednym z częstych pytań (chyba już tego nie zmienię), zadawanych przez moich znajomych, osób z którymi na co dzień mam kontakt dotyczy „kasy”. Nie tej, którą zarabiam, a tej którą wydaję na ubrania. Drugi post, który prezentował mój zestaw na blogu był zatytułowany: „Ile kosztuje męska elegancja?”. Nie był on wyśmienity, a sumaryczna cena mojej stylizacji, w porównaniu do tej zaprezentowanej dzisiaj – też nie rzucała na kolana. Można ubrać się za dwadzieścia tysięcy, można ubrać się też za trzysta złotych. I wcale nie dostaniemy gwarancji, że nasz drogi zestaw będzie wyglądał jak przysłowiowe „milion dolarów”. Z drugiej strony, stawianie na ubrania w niskiej cenie, też nie zawsze się sprawdza. Są pewne zasady, którymi kierując się, zawsze będziesz wyglądał dobrze, niezależnie od tego ile wydasz na swoje ubranie kasy. Czy można ubrać się elegancko i przyzwoicie za niewielkie pieniądze, nie rezygnując z jakości? Okazuje się, że tak! Poniżej zdjęcie stylizacji, którą udało mi się skomponować wydając niewielką kwotę, oraz kilka wskazówek na to by nie spłukać się kupując poszetki, garnitury czy spodni. 

Czy ubieranie się dobrze musi być drogie? Zestaw za „milion dolarów”!

Nie chcę wyciągać kwot jak iluzjonista królika z kapelusza, każdej z osobna rzeczy poniższego zestawu. Stylizacja, którą widzicie na zdjęciu, uwzględniając jedynie marynarkę, koszulę, krawat i spodnie kosztowała mnie jedyne 164 zł. Czyli mniej niż marynarka słabej jakości w sieciówce. Przedstawiam też kilka zasad, które warto przestrzegać aby każdy zestaw, niezależnie od wydanej kwoty wyglądał dobrze:

  • odpowiedni rozmiar,
  • odpowiednia długość spodni, rękawów,
  • odpowiednie zestawienie kolorów, 
  • odpowiedni dobór dodatków, 
  • zastosowanie dodatków, 
  • świeżość i czystość ubioru,
  • jakość wykończenia, (brak wystających nitek, poszarpanych rogów etc.).

ubieranie się dobrze

ubieranie się dobrze

ubieranie się dobrze
fot: blog.dandyourself.com

Rzeczy, które mm na sobie: buty: Yanko (patine.pl), spodnie: H&M, marynarka: Gagliardi, krawat: Allea, koszula: Montego, pasek: H&M, zegarek: Daniel Wellington

Wskazówki

Jedną z cech, którą musi posiadać produkt przeze mnie kupowany to jakość. Za nią często stoi wyższa cena, ale nie zawsze. Są na rynku też marki, które sprzedają produkty drogie, ale ich wartość nie idzie w parze z kosztami ich wytworzenia. Po pewnym czasie przychodzi moment rozczarowania. Poniżej kilka wskazówek, które mi obecnie pozwalają kupować przede wszystkim racjonalnie, nie rujnując przy tym mojego budżetu: 

  • Wyprzedaże –  Jest to ten czas kiedy można kupić coś po okazyjnej cenie, warto jednak pamiętać, że w tym czasie nie można niczego planować. 
  • Nieplanowanie zakupów, przynajmniej części – Idąc do sklepu czasem trafiam na rzecz, która przyda mi się później, niekoniecznie teraz. Cena oraz umiejętność planowania, czy przewidywania pozwala mi często zaoszczędzić sporo gotówki a nawet czasu. Przykład: zimą kupiłem za kilkanaście złotych espadryle, które latem już kosztowały kilkadziesiąt złotych.
  • Potencjał – Jest to słowo, które często pada z moich ust. Zdarza się, że osoby, które przeglądają rzeczy na sklepowych stoiskach nie dostrzegają ich potencjału. Niewielkie doinwestowanie ich może podnieś wartość produktu – mowa o korektach krawieckich. 
  • Przyjaźń z krawcem, krawcową – Tak jak już wspomniałem w punkcie wyżej, warto czasem kupić za długie lub za szerokie spodnie, które często są znacznie bardziej przecenione. I poddać je przeróbce.
  • Umiejętność planowania, przewidywania – Faktem jest, że co roku mamy wakacje, często prawdziwa zima zaczyna się w grudniu, a wysokie temperatury w czerwcu. Często też można spotkać się ze zjawiskiem zalegania produktów na sklepowych półkach, które odbiegają od pory roku, okazji. Świadomość tego, że prawdopodobnie w sierpniu lub lipcu jedziesz na wakacje, może skłonić Cię do zakupu rzeczy, które zimą się nie przydadzą ale latem już tak. Cena rzeczy pozasezonowych są często tańsze.

Czy ubieranie się dobrze jest drogie? Podsumowanie

Dobry i modny wygląd nie zawsze idzie w parze z ceną. Można wyglądać dobrze za kilkadziesiąt tysięcy jak i kilkaset złotych, ale można też wyglądać źle wydając dużo pieniędzy jak i mało. Cena nie jest jedynym wyznacznikiem dobrego wyglądu. Czasem warto zainwestować w buty, dobry garnitur czy kapelusz większą kwotę i cieszyć się produktem przez kilka lat a nie przez jeden sezon. Można też jednak skorzystać z okazji i zaoszczędzić pieniądze nie rezygnując z jakości. Zarówno kupowanie drogich produktów jak i tańszych da się w racjonalny sposób uzasadnić i żadna z tych  opcji nie wyklucza drugiej. 

PS.

Poniżej znajduje się link do sklepu internetowego z asortymentem ogrodniczym. Asortyment obejmuje: przyprawy i sprzęt do domowego wędliniarstwa, chemia i akcesoria do basenów, grille ogrodowe, http://www.sklepogrodniczy.pl/  (ubieranie się dobrze)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes