5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Męski styl –  od lat kilku mamy do czynienia z rosnącym zainteresowaniem mężczyzn modą. Panowie, podobnie jak panie, przed wyjściem z domu zastanawiają się, co na siebie włożyć, aby wyglądać dobrze. Mężczyźni wychodząc na zakupy najpierw skrupulatnie planują czego obecnie potrzebują. Czy zatem wraz z widocznymi zmianami, współcześni mężczyźni w stu procentach samodzielnie decydują o swoim stylu? Okazuje się, że niekoniecznie. Dlaczego? Wokół nas wciąż jest mnóstwo kobiet, które bezpośrednio lub pośrednio mają wpływ na to jak dziś wyglądamy.

Warto rozważania na ten temat zacząć od samego początku. W dzieciństwie, największy wpływ w kreowaniu męskiego stylu ma mama. To ona kupuje ubrania swojemu synowi. To ona często w wieku gimnazjalnym chodzi z synem na zakupy i to od niej po części uzależnione jest jakiego koloru i jak leży “wybrany przez syna sweter”. Podobnie jest z pierwszym garniturem: nad odpowiednim wyborem czuwa często, jeśli nie zawsze – mama. Oczywiście w życiu każdego mężczyzny przychodzi czas na zmiany – punktem zwrotnym okazują się studia. Wybór pomiędzy miastem oddalonym o kilkaset kilometrów a miastem rodzinnym ma duży wpływ na styl młodego dżentelmena.

Jednak także w tym przypadku nie jest całkiem oczywiste, że młody chłopak staje się w pełni samodzielny opuszczając dom rodzinny. Przekonanie, że ma się stuprocentową kontrolę nad stylem ubierania, może być mylne. Na horyzoncie z czasem pojawia się dziewczyna lub żona, której zdanie o tym jaką koszulę wybrać nie jest bez znaczenia. Można by rzec, że wpadamy z deszczu pod rynnę. Oczywiście prawie każdy powie: na zakupy chodzę sam, bez dziewczyny, bez żony, bez mamy, bez cioci, bez babci etc. Ale czy to świadczy, że ubierasz się samodzielnie i żadna kobieta nie ma wpływu na twój wygląd? Otóż dzisiaj trudno jest mi znaleźć sklep lub salon mody męskiej, gdzie nie pracują kobiety. Często stanowią one sto procent załogi. Tak jak w przypadku mamy w czasach wczesnoszkolnych czy partnerki później, tak i tym razem liczy się zdanie kobiety. Często to zdanie jest decydujące – kupić czy nie?

męski styl

Źródło: W Dobrym Stylu

Reasumując – czy kobiety mają wpływ na męski styl i sposób ubierania się? Okazuje się, że TAK. W zależności od tego w jakim wieku jesteś, zdanie mamy, dziewczyny czy żony zawsze się liczy. I nawet, gdy idziesz na zakupy sam, nawet gdy wyprowadzisz się z rodzinnego miasta, w sklepie często spotykasz ekspedientkę, która doradza w ubiorze. W Polsce utarło się przekonanie, że sprzedawca czy stylista to zawody typowo kobiece. W większych miastach widać powiew zmian i widuje się na tych stanowiskach również mężczyzn, w mniejszych zmiany te są raczej niedostrzegalne. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby te stylistki i ekspedientki posiadały odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia, które przekładałoby się na nasz wygląd. Problem w tym, że kobieta nigdy nie będzie chodzić w męskich garniturach, kobieta też nigdy w pełni nie zrozumie faceta. Warto podejmować samodzielne próby w kreowaniu własnego stylu. Warto czerpać wiedzę z blogów o modzie męskiej i książek związanych z tą tematyką, które pisane są przez mężczyzn.

Nie mam nic przeciwko kobietom w męskiej branży odzieżowej, warto jednak szukać równowagi. Mężczyźni też mają coś do powiedzenia o tym co nosić w nadchodzącym sezonie i co lepiej sprawdzi się jako ubiór weselny dla gościa czy Pana Młodego. Warto próbować samemu dobierać garderobę, warto liczyć się ze zdaniem kobiet, nie warto jednak w pełni rezygnować ze swojej niezależności i mieć wpływ na męski styl.