5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jak dobierać skarpety – zadaliście sobie kiedyś pytanie? Jak dobierać skarpety? Sprawa może wydawać się dość banalna, przecież nie jest to duży element naszego ubioru i w dodatku w wielu przypadkach jest niemal całkowicie ukryty pod warstwą spodni. Teoretycznie można go niemal całkowicie zignorować, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Gra dodatkami jest pewną kwintesencją męskiego stylu. Czasem może świadczyć o pewnej nonszalancji, wyrażania pewności siebie i oczywiście znajomości zasad „dress codu”. A skarpety są właśnie tym elementem ubioru poprzez, który możemy podobnie jak w przypadku poszetki czy krawata nadać wyrazu stylizacji.

Jak dobierać skarpety?

Trudno wskazać wyłącznie jeden poprawny sposób na dobranie odpowiednich skarpet do naszego ubioru. Ja osobiście korzystam z trzech sposobów ich dobierania. W zależności od formalności ubioru stosuję jedną z poniższych zasad.

Metoda 1

Skarpety dobieramy do koloru naszych spodni lub butów. Te dwie metody są bardzo podobne do siebie i zarówno stawiając na pierwszą jak i drugą nie popełnimy błędu w ubiorze. Metoda ta należy do tych bezpiecznych i osoby, które nie czują się jeszcze na tyle mocni i doświadczeni w kreowaniu swojego wizerunku poprzez ubiór śmiało mogą z niej korzystać. Drugim ważnym czynnikiem w wyborze tej metody jest formalność ubioru. Należy pamiętać, że ubiór formalny powinien opierać się na pewnych zasadach „dress codu”. Dobierając do granatowych spodni skarpety w tym samym kolorze lecz w innym odcieniu lub do czarnych butów skarpety w czarnym kolorze, szarym i grafitowym będzie dobrym posunięciem.

Ważna uwaga! Czarne skarpety wcale nie są uniwersalne. Pasują głównie do czarnych butów lub spodni. Zajrzyjcie równiej do posta (tutaj) o dobieraniu butów do koloru naszych spodni i pamiętajcie. Najpierw garnitur, spodnie potem buty a na końcu dobiera się skarpety pamiętając o tych zasadach.

zestaw

brązowy

Metoda 2

Drugą metodą, z której korzystam to szukanie elementów podobnych wśród pozostałej części naszego ubioru. Może to być poszetka, krawat czy koszula. Jest to już bardziej kreatywne podejście niż metoda wyżej opisana i oczywiście wymaga od większej koncentracji i wyczucia. Dobrze dobrane te elementy scalą stylizację i nadadzą jej ciekawego wyrazu oraz podkreślą indywidualny styl.

Metody tej jednak nie należy stosować w ubiorze biznesowym, formalnym. Ten sposób sprawdzi się świetnie w zestawie casualowym, smart casualowym czy z nieformalnej stylizacji z wykorzystaniem garnituru.

pomarańcz

moda męska

 

zestaw

kolorowe skarpetki

sartorialist.com

Metoda 3

Kolory pokrewne. Czyli te, które ze sobą współgrają lub pasują do siebie. Jest to najrzadziej przeze mnie wykorzystywana metoda lecz nie świadczy o jej niepraktycznym zastosowaniu. W tym przypadku warto skorzystać z poniższych zasad dobierania kolorów.

Jak korzystać z poniższej palety kolorów?

 • Sposób 1.
  Kolory, które leżą w bezpośredniej bliskości siebie. (żółty=pomarańczowy lub jasnozielony)
 • Sposób 2.
  Kolory, które znajdują się pod kontem 90 stopni.(żółty= czerwony, niebieski)
 • Sposób 3.
  Kolory które leżą naprzeciw siebie.(żółty, fioletowy)

koło

Kolory oraz pasujące do nich odpowiedniki:

 • Szary – czerwony, granatowy, niebieski, pomarańczowy, turkusowy, malinowy, morelowy, ecru, brązowy, żółty, zieleń, zieleń butelkowa, koralowy, miętowy.
 • Biały – indygo, niebieski, czerwony, brąz, srebro, granatowy, żółty.
 • Czerwony – fioletowy, biały, niebieski, granatowy, błękitny, beżowy, szarości, zielony, srebrny, złoty.
 • Żółty – szary, zielony, niebieski, fioletowy, granatowy.
  Zielony – niebieski, szary, granatowy, czarny, żółty, wrzosowy.
 • Niebieski – śliwka, zielony, szary, żółty, pomarańczowy.
 • Różowy – brązowy, szary, granatowy, bordo.

kolorowe skarpety

dobierać skarpety

Źródło: www.gq.com

Wskazówki

 • Pamiętajcie że nie wszystkie skarpety do wszystkiego pasują. Skarpety typu „frote”, zakładamy tylko do sportowych butów. Białe skarpety też nie są uniwersalne i do wszystkiego nie pasują.

dobierać skarpety

 • Skarpety powinny być na tyle długie aby nie odsłaniały naszej łydki w pozycji siedzącej.

dobierać skarpety

Jak dobierać skarpety – podsumowanie

To były trzy metody doboru skarpet, które w zależności od formalności naszego ubioru, koloru butów czy spodni, powinny pomóc wszystkim w doborze tych odpowiednich. W stylizacjach biznesowych, formalnych warto postawić na metodę pierwszą. Do stylizacji casualowych, smart casualowych sprawdzą się wszystkie trzy metody. Oczywiście pierwsza z nich jest bezpieczna, ale i nudna, niczym nie zaskakująca. Warto czasem poeksperymentować i postawić na drugą bądź trzecią metodę. Istotnym czynnikiem przy wybieraniu skarpet jest też ich rodzaj, frote zakładamy tylko do obuwia sportowego. Skarpety powinny być na tyle długie aby w pozycji siedzącej nie odsłaniały naszej łydki.