10 najładniejszych zegarków typu skeleton. Subiektywna lista.

1 1 908

Zegarki typu skeleton należą pewnie do tej grupy, która nawet u najbardziej zagorzałych twardzieli potrafi wywołać ten błysk w oku. Pojawia się on na widok pięknej kobiety, szybkiego i sportowego samochodu oraz męskich gadżetów. Kto z nas zaprzeczy, że odmówiłby podobnego prezentu. Na wstępnie zanim przejdę do samego rankingu, krótkie objaśnienie pojęcia „skeleton”. 

Co to takiego?

Nazwa skeleton wskazuje zegarek, którego tarcza i płyta główna wykonana jest w taki sposób, aby widoczna była praca mechanizmu zegarka. Poprzez zastosowanie ażurowej płyty głównej, mostków oraz półmostków mechanizmu i wykonanych specjalnie kół zębatych możliwe jest zaobserwowanie pracy czasomierza.

Pierwsze tego typu zegarki powstały w Anglii w 1820 roku, były produkowane wyłącznie na indywidualne zamówienie. W dobie XXI wieku trudno sobie wyobrazić czołową markę zajmująca się produkcją czasomierzy bez „skeleton’a” w swojej ofercie. Poniżej, prezentacja mojej subiektywnej listy tych najładniejszych i efektownych moim zdaniem zegarków z tej kategorii. Jest to mój subiektywny wgląd do tematu. Warto wziąć to pod uwagę. 

1. Zegarek Breguet Grande Complication Tourbillon Messidor

Jako pierwszy na mojej liście zaprezentuje się Breguet Grande Complication Tourbillon Messidor. Zegarek ten jest dziełem marki Breguet, która należy do jednych z najstarszych na świecie firm zegarmistrzowskich. Firma została założona przez Abrahama Louis’a Breguet’a w Paryżu  1775 roku, jedną z innowacji wprowadzonych przez tą manufakturę jest wynalezienie przez jej założyciela mechanizmu tourbillion. W 1976 roku firma przeniosła swoja siedzibę do Valee de Joux, gdzie zegarki produkowane są do dnia dzisiejszego. Jedną z wyróżniających cech na tle innych manufaktur są rozmiary produkcji, rocznie fabrykę opuszcza 18 tysięcy sztuk. Przedstawiony przeze mnie model zegarka wyceniany jest na około 130 000 $.

czasomierz pi

2. Zegarek IWC Skeleton IW544206

IWCNumerem dwa na mojej liście jest IWC Skeleton IW544206. Zegarek ten wyceniany jest na 229 000 $, czyni go  to jednym z najdroższych czasomierzy. Markę IWC na tle innych, szwajcarskich manufaktur wyróżnia angielskojęzyczna nazwa, International Watch Company. Jest to ściśle związane z  pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych inżynierem i założycielem Florentine Ariosto Jones’em. Do najbardziej znanych modelów zegarków zaliczyć:  Serie Mark, Ingenieur, Da Vinci oraz Portugieser Automatic. Firma słynie z innowacyjnego podejścia do produkcji swoich czasomierzy. Świadczy o tym fakt wykorzystania różnych kompilacji: rezerwa chodu, fazy księżyca, repetycja, tourbillon, czy wieczny kalendarz.

.

.

.

.

3. Zegarek Patek  Complications

modny zegarek Patek Philippe i jego skeleton, który zwrócił moja uwagę. Jedną z cech, która wyróżnia go na tle pozostałych to stalowa bransoleta zamiast skórzanego paska. Historie tej zegarmistrzowskiej manufaktury opisywałem już na blogu więc w skrócie przytoczę jeden z ważniejszych faktów. Firma ta założona została przez dwóch imigrantów z Polski, którzy musieli udać się na emigrację po upadku Powstania Listopadowego. Pierwotnie firma nosiła nazwę „Patek, Czapek & Cie”.

.

.

4. Zegarek Hublot Classic Fusion Skeleton Tourbillon Titanium

hublotJedna z tych marek, która jeszcze nie pojawiła się do tej pory na blogu to Hublot, a model z kategorii „skeleton” to: Classic Fusion Skeleton Tourbillon Titanium. Marka nie należy do tych najstarszych bo została założona w 1980 roku przez Włocha Carlo Crocco. Dżentelmen ten po opuszczeniu w 1976 roku włoskiej „Binda Grup” udał się do Szwajcarii, by tam stworzyć własną manufakturę zajmująca się produkcją czasomierzy. Stworzył on zegarek o niespotykanym do tej pory futurystycznym charakterze. Cały proces zajął mu trzy lata a pierwszy model zadebiutował w 1980 roku. Marka potwierdziła swój wielki potencjał i komercyjny sukces, osiągając przychody na poziomie 2 mln. $ w pierwszym roku sprzedaży.

 

5. Zegarek Rotary GS02522/01

 

kopertaFirma została założona w mieście La Chaux-de-Fonds, znajdującego się na terenie Szwajcarii przez Mojżesza Dreyfuss w 1895 roku. W roku 1920 czasomierze tej manufaktury zaczęto importować do Wielkiej Brytanii, rynek ten docelowo stać się miał jednym jak nie najważniejszym rynkiem zbytu. Rotary do dnia dzisiejszego jest niezależną, rodzinną firmą, fakt ten wyróżnia ją na tle pozostałych szwajcarskich manufaktur produkujących zegarki naręczne. Obecnie firmie przewodniczy wnuk wielkiego założyciela Robert Dreyfuss. Rotary jest członkiem Federacji Przemysłu Zegarkowego (FHS). Fakt ten świadczy o wysokiej klasy i niezawodności modelów zegarków tej marki. Mimo przynależności do tej grupy, siedziba główna ze względu na renomę i znaczący udział w rynku oraz zapisanie się w historii Brytyjskiej Armii, znajduje się w Wielkiej Brytanii.

6. Zegarek Stuhrling Original Men’s 330.33152

 „Zegarek może być urządzeniem do odmierzania czasu, lecz w rękach doświadczonego zegarmistrza staje się dziełem sztuki”. Tak głosi jedna z prawd sztuki zegarmistrzowskiej. Przykładem i odzwierciedleniem może być ten poniższy model od marki Stuhrling. Początki tej zegarmistrzowskiej manufaktury sięgają 1800 roku co przełożyło się na odciśnięciu piętna w Szwajcarskim przemyśle zegarmistrzowskim. W czasie, gdy na rynku swoje początki miały takie firmy jak PERRELET, Breguet Girard Perregaux, LeCoultre i Phillipe. Max jako nikomu nieznany geniusz zegarmistrzowskiego rzemiosła, konstruował te najbardziej skomplikowane mechanizmy z wiecznym kalendarzem, wskazaniami faz księżyca czy chronografem. Sfrustrowanie, narastające w nim z czasem, które było wynikiem niemożności i niemal nieosiągalnego dla przeciętnego robotnika urządzenia do odmierzania czasu, stało się efektem bójki z jednym z partnerów. W wyniku starcia, Max łamie rękę co w tamtych czasach, całkowicie przekreśla karierę zegarmistrza. Po pewnym czasie ręka wróciła do pełnej sprawności, mimo to jego frustracja nie mija, zmarł zanim skończył 50 lat.

W 1999 roku Max Stuhring IV postanawia stworzyć zegarki marki Stuhring. W zgodzie z ideą swojego pradziadka zegarki tej marki wykonane są z najwyższej klasy materiałów o niezwykłej precyzji. Łączą w sobie innowacyjność i indywidualizm w dostępnej dla przeciętnego mężczyzny cenie. W ten sposób wnuczek spełnił wielkie marzenie swojego pradziadka.

bez tarczy czasomierz

 

 7. Zegarek Breguet Tradition Automatic Skeleton Dial

czasomierz drogi

Breguet Tradition Automatic Skeleton Dial, to już drugi model tej marki na mojej subiektywnej liście, dlatego też nie będę zagłębiał się w historie tej manufaktury. Koperta zegarka wykonana jest z 18 karatowego złota natomiast model został wyposażony w automatyczny mechanizm. Czasomierz wyceniany na około 22 ooo $.

.

.

.

.

.

.

.

.

8. Zegarek  Piaget Altiplano Skeleton

Altiplano-SkeletonModel tej marki nie tylko prezentuje się świetnie ale jest najbardziej płaskim zegarkiem automatycznym z mechanizmem wysadzanym brylantami na świecie. Zegarek ten ma zaledwie 6,1 mm wysokości a napędzanym jest kalibrem 1200D stworzonym we własnej manufakturze. Zaprezentowany czasomierz ma cały mostek szkieletowy, wysadzany diamentami. Trudno nie zakwalifikować tego czasomierza do zegarmistrzowskiego arcydzieła.  Wyceniany jest na około 160 000 euro.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

9. Zegarek Ulysse Nardin Maxi Skeleton

Unlysse Nardin jest szwajcarską manufakturą specjalizująca się w produkcji ekskluzywnych zegarków. Marka została założona w 1846 roku. Firma będąca czołowym producentem chronometrów morskich, przez lata pozostawała w rękach rodziny Nardin. W czasach kryzysu w branży tradycyjnych zegarków, spowodowanego ekspansją zegarków elektronicznych została przejęta w 1983 roku, przez Rolfa Schnydera. Stopniowa stabilizacja rynku pozwoliła przywrócić manufakturze miejsce w śród czołowych producentów zegarków. Poniżej znajdziecie model z serii skeleton, tej o to marki w dwóch wersjach kolorystycznych. Model posiada mechanizm z manualnym naciągiem z 42 godzinną rezerwą chodu.

skeleton

 

10. Zegarek Zenith Christophe Colomb Hurricane Grand Voyage

Na sam koniec zostawiłem sobie zaliczany do jednych z najdroższych zegarków Zenith Christophe Colomb Hurricane Grand Voyage. Firma powstała w 1865 roku w północno-zachodniej Szwajcarii z inicjatywy Georges’a Favre-Jacota. Na początku istnienia, manufaktura wytwarzała głównie zegarki kieszonkowe, wahadłowe oraz przyrządy pomiarowe dla marynarki. Poniższy model zegarka śmiało z czystym sumienie mogę wskazać jako jedno z okazałych dzieł sztuki, współczesnej branży zegarmistrzowskiej.

skeleton

Podsumowanie

Przedstawiona powyżej lista jest odzwierciedleniem mojego subiektywnego spojrzenia na zegarki typu skeleton. Wiem, ceny niektórych modeli mogą przyprawić o mały zawrót głowy, ale chciałbym aby powyższy materiał został potraktowany jako swego rodzaju ciekawostkę. Oczywiście na rynku możemy znaleźć tego typu czasomierze w różnym przedziale cenowym, ja tego czynnika postanowiłem nie uwzględniać i dałem się puścić wodzy mojej fantazji.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote