5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jak nosić krawat – krawat od zawsze przez wielu mężczyzn był kojarzony jedynie z formalnym strojem. Obecnie na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy męskich zwisów wykonanych z różnego typu materiału oraz splotu. Dzięki temu mamy możliwość wyselekcjonowania tych, które najlepiej będą się komponowały zarówno w otoczeniu ubioru formalnego jak i casualowego.

W tym materiale chciałem poruszyć ten temat od strony technicznej. Cztery najpopularniejsze sposoby wiązania, długość jaką powinien się charakteryzować po zawiązaniu krawat oraz jego szerokość. Czyli absolutne podstawy w noszeniu męskiego zwisu. Jeśli zadaliście sobie kiedyś pytanie: Jak nosić krawat? Poniżej znajdziecie na nie odpowiedź. 

Długość krawata

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Otóż prawidłowo zawiązany krawat, powinien sięgać końcem do górnej krawędzi paska od spodni. Poniżej na fotografii przedstawiam prawidłową długość naszego krawata. W przypadku krawata dzierganego(krawat knit), jego koniec powinien być około 1-2 cm nad krawędzią paska ze względu na prostokątne wykończenie.

krawat męskie

Szerokość krawata

Kolejną kwestią jaką chciałbym poruszyć jest szerokość naszego krawata, obecnie na rynku dostępne są krawaty o różnej szerokości, natomiast te uniwersalne mieszczą się w przedziale 8-8,5 cm. W kwestii doboru krawata o odpowiedniej szerokości trzeba pamiętać o zasadzie: krawat powinien być dopasowany do szerokości klap marynarki. W przypadku węższych klap, węższy krawat, jeśli zakładamy marynarkę o szerokich klapach, dobieramy szerszy krawat.

granatowy krawat

Sposób wiązania krawata

Możemy wyróżnić różne sposoby wiązania krawata poniżej przedstawiam cztery z nich, które w mniejszym lub większym stopniu każdy z Nas powinien kojarzyć:

  1. węzeł prosty
  2. węzeł shelby
  3. węzeł pół-windsor
  4. węzeł windsor

Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć pierwszy i czwarty sposób wiązania, węzeł prosty nazywany jest też potocznie „węzłem w czwórkę”. Wygląda dobrze w połączeniu z praktycznie wszystkimi typami kołnierzyków. Jego dłuższy kształt optycznie wydłuża i wysmukla szyję.

jak nosić krawat

Obecnie węzeł windsor, zostaje nieśmiało zastępowany węzłem „for in hand” co mnie wcale nie dziwi. Ma on zdecydowanie więcej pozytywnych cech od uważanego za jeden z najpopularniejszych typów wiązania krawata wśród polskich mężczyzn, węzła windsorskiego. Z biegiem czasu, w miarę rosnącej świadomości modowej polaków może on całkowicie zniknąć z salonów. 

jak nosić krawat

Jak nosić krawat – wskazówki

  • Po zdjęciu krawata zawsze go rozwiązujemy i wieszamy luźno w szafie lub rolujemy, w ten sposób nie będzie nam się stale odkształcał w miejscu węzła,
  • nie należy skręcać krawata podczas wiązania,
  • krawat i poszetka nie powinny być w identycznych kolorach,
  • chcąc odświeżyć wygląd, wystarczy kupić nowy krawat,  nowy dodatek w postaci męskiego zwisu pozwoli odmieć dotychczasowy zestaw.