Zasady noszenia czasomierzy – w tym materiale postanowiłem zająć się tematyką męskich zegarków. Tekst jest krótki lecz konkretny. Pozwoli zgłębić najważniejsze fakty dotyczące noszenia męskich zegarków.
Niemal w każdym męskim czasopiśmie, portalu lub innych serwisach poruszających tematykę czasomierzy można przeczytać, że jest to jedyna „biżuteria”, na którą może sobie pozwolić mężczyzna. Nie wniosę nic nowego i nie zamierzam obalać żadnych teorii, wytyczać nowych trendów w całości się z tą zasadą zgadzając. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zegarki pasują do każdego typu ubioru. Zakładając strój formalny i posiadając jedynie sportową wersję czasomierza lepiej jest z niego zrezygnować. Nie wygląda to dobrze jeśli mam na sobie elegancki garnitur, a na nadgarstku duży, sportowy gadżet na gumowym pasku. Wielokrotnie widziałem takie połączenia u znajomych i uwierzcie mi wyglądało to dosyć abstrakcyjnie.
Lewy czy prawy nadgarstek? Przyjęte zasady noszenia czasomierzy.
Powszechnie uważa się, że zegarek nosimy na lewym nadgarstku, głównie wynika to z praktyczności, a nie ze sztywno ustalonych zasad ubioru. Jednym z powodów noszenia czasomierzy na lewym przegubie jest „koronka” (pokrętło z boku zegarka do ustawiania wskazówek zegarka), umieszczona po prawej stronie koperty. Wygodniej jest bowiem ustawiać wskazówki prawą dłonią (jeśli jesteśmy praworęczni), jeśli koronka jest skierowana na zewnątrz. Drugą przesłanką noszenia zegarka na lewym nadgarstku w przypadku, gdy jesteśmy praworęczni są sprawy praktyczne. Robienie odręcznych notatek, podawanie ręki, czy używanie jej do typowych czynności, przy których wykorzystujemy tą sprawniejszą dłoń skłania nas do zakładania czasomierza na lewą dłoń. Tak więc główną przesłanką jest wygoda i estetyka dlatego też lewy nadgarstek zarezerwowany jest dla naszego zegarka.
Styl formalny
Wybierając zegarek do stroju należy zwrócić uwagę, czy jest on formalny, casualowy, smart casualowy. Zestawiając ubiór elegancki powinien charakteryzować się stonowanym design’em. Okrągła koperta w stalowym bądź żółtym kolorze i stylowa tarcza, skórzany pasek w kolorze czarnym lub brązowym. W strojach formalnych nasz czasomierz powinien być dodatkiem w dosłownym słowa znaczeniu, ma być uzupełnieniem, a nie odgrywać pierwszoplanową rolę. Kolorystycznie pasek od zegarka, spodni i kolor butów należy dobierać w tych samych kolorach, mogą się jednak różnić odcieniami. Koperta kolorystycznie powinna nawiązywać do spinek. Poniżej przedstawiam prawidłowo dobrany zestaw.
Styl casualowy, smart casualowy
Inaczej jest łącząc zegarek w stylizacjach casualowych i smart casualowych, tu możemy sobie pozwolić na więcej luzu. Duża tarcza, ciekawa kolorystyka i wzory paska. Oczywiście tu też należy zachować pewną spójność z pozostałymi częściami naszego ubioru. Jednak nie musimy się trzymać sztywnych reguł, jakie obowiązywały przy stroju formalnym.
Typowo luźny styl
Jeśli chodzi o luźny wypad do pubu, tu możemy wszytko. Zegarek ma pełnić funkcję praktyczną, czyli wskazywać nam godzinę, mniej uwagi przywiązujemy do estetyki (oczywiście i w tym przypadku wybór też należy do nas).
Zasady noszenia zegarków – podsumowanie
Wybierając zegarek do ubioru formalnego, powinien charakteryzować się minimalistycznym design’em. Stalowe części naszego czasomierza (koperta) muszą się zgrywać ze stalowymi elementami naszego ubioru (sprzączka od paska, spinki do mankietów). Pasek od zegarka, spodni oraz obuwie dobieramy w tych samych kolorach, w ten sposób nasz ubiór będzie spójny i stylowy. W casualu możemy pozwolić sobie na więcej luzu i pobudzić naszą wyobraźnie. Pamiętajmy jednak że warto i w tym przypadku trzymać się estetyki i spójności wszystkich elementów naszego ubioru.