5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Zgubione dokumenty – jakiś czas temu stałem się posiadaczem cienkiego portfela – oczywiście bez podszewki. Nie cieszyłem się nim jednak długo, po tygodniu użytkowania straciłem go wraz z kompletem dokumentów. Połączenie mojego lekko nierozgarniętego charakteru oraz brak wolnego czasu jaki mi ostatnio doskwiera sprawiły, że portfel wysuną mi się z kieszeni, w której się znajdował.  Był to niefortunny zbieg niekorzystnych zdarzeń okoliczności. Począwszy od konstrukcji samych spodni chino, które posiadają skośne kieszenie, a skończywszy na bidonie jakim był dociążony sam portfel. Mimo złudzeń nie znalazł się, osoba która mogła go znaleźć do tej pory się nie zgłosiła, czekał mnie więc żmudny proces wyrabiania nowego kompletu dokumentów. Jak mamy się zachować, gdy zgubimy dokumenty? Jak nie zgubić portfela? To wszystko w poniższym materiale. Mam nadzieję, że moja nieuwaga przez którą powstał poniższy wpis, w którym podzielę się praktyczną wiedzą jaką posiadam i jakiej nikomu nie życzę będzie przydatny.

Zgubione dokumenty, co mamy robić?

Jednym z pierwszych czynności jakie powinniśmy uczynić to blokada naszych kart płatniczych etc. Niezależnie czy wierzymy, że się znajdą, czy też nie. Poniżej krok po kroku co powinniśmy robić, gdy zgubione dokumenty się nie znajdą. 

Karta kredytowa/debetowa

Od niej powinniśmy zacząć, jeśli tylko upewnimy się, że straciliśmy nasze karty – należy skontaktować się z bankiem i je zablokować. Nie radzę czekać, dziwnie jest się obudzić ze szczuplejszym kontem. Warto podkreślić, że płatności zbliżeniowe realizowane są niemalże każdą kartą. W Polsce kasjerki, sprzedawcy nie wymagają legitymowania się dowodem osobistym w celu potwierdzenia danych na naszym „plastiku”.  

Dowód osobisty

Obecnie zgubienie dowodu osobistego nie zgłaszamy na komisariacie. Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać – jest jego zastrzeżenie w naszym banku. Informacja o zgubionym dokumencie zostanie odnotowana zarówno w naszym banku jak i w krajowej bazie. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że ktoś zaciągnie na nasze dane zobowiązania finansowe. 

Drugim krokiem jest udanie się do jednostki, która wydawała nam dowód osobisty. Składamy oświadczenie o zgubionym dokumencie, a następnie wniosek o nowy dowód osobisty. Czynność ta już jest bezpłatna i nie musimy się martwić w tym przypadku o poniesienie dodatkowych kosztów. Jedynie w co musimy się uzbroić to cierpliwość – czas oczekiwania to około 3 tygodnie. 

Ważne!! Będąc w urzędzie warto poprosić o wydruk informacji o naszym aktualnym miejscu zameldowania. Wszystko musi być podbite urzędową pieczątką organu w jakim składaliśmy wniosek o dowód. Ten dokument będziemy wykorzystywać w celu legitymowania się w innych urzędach w zastępstwie naszego dowodu. Będzie też on wymagany podczas wyrabiania nowego Prawa Jazdy (chyba,ze poczekamy aż otrzymamy nowy dowód osobisty). 

Prawo Jazdy

Aby wyrobić nowe prawo jazdy potrzebujemy dokumentu tożsamości jakim się wylegitymujemy. Oczywiście nie posiadamy dowodu osobistego, wykorzystujemy więc wspomniany wyciąg z naszego urzędu zawierający nasz adres zameldowania. Jest on akceptowany przez jednostkę wydającą prawo jazdy. Koszt wyrobienia nowego to 100 zł i 50 gr. Czas oczekiwania to około 7 dni roboczych. 

Jak nie gubić portfeli – wskazówki!

Zgubione dokumenty w ostatnim czasie pozwoliły mi wyciągnąć pewne wnioski. Ja postanowiłem się zabezpieczyć dokupując do mojego drugiego portfela bez przysłowiowej „podszewki” dewizkę. Podobny łańcuszek mamy przy zegarkach kieszonkowych. Jest on na tyle długi, aby móc korzystać z naszego portfela bez odpinania i na tyle krótki by nam nie zawadzać. 

zgubione dokumenty

Drugim krokiem, który pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych przygód związanych z zagubionymi dokumentami to ostrożność. Nie trzymamy portfela w kieszeni naszych spodni chino. Mają one skośne kieszenie, co podczas ruchu, siadania i wstawania może spowodować wysunięcie się naszego portfela. Trzymamy go w kieszeni naszej marynarki, bądź na dewizce przyczepionej do pętelki spodni, gdzie znajduje się pasek. 

zgubione dokumenty

Źródło zdjęcia: strona  http://www.body4you.pl/

Zgubione dokumenty – podsumowanie

Ten artykuł nie tylko ma pomóc osobom, które zgubiły portfel w wyrabianiu nowych dokumentów, ale przede wszystkim ma przestrzegać. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć mówi stare przysłowie. Świetnie ono odzwierciedla moją sytuację, gdybym zachował większą ostrożność, wyposażył mój portfel w dewizkę, prawdopodobnie nie byłoby tego materiału, a ja zaoszczędziłbym swój czas i pieniądze. Drugie przysłowie głosi, że powinniśmy się uczyć na błędach, ale lepiej się uczyć na błędach kogoś unikając podobnych sytuacji. Mam nadzieje, że dzięki temu artykułowi ktoś nie zgubi portfela i oszczędzi sobie podobnego zamieszania. Mimo, że nikt nie odesłał moich dokumentów to wciąż wierzę, że gentlemani są wśród nas.