5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Spodnie lniane – len jest jednym z najstarszych materiałów włókienniczych, którego historia sięga neolitu (około 7500 p.n.e). Współcześnie, zalety tej tkaniny takie jak przewiewność, chłonność i lekkość doceniają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Materiał ten wykorzystywany jest do szycia spodni, szortów, koszul, marynarek czy poszetek. Pokusiłbym się nawet o użycie stwierdzenia, że obecnie mamy „modę na len”. Zmieniający się klimat i upalne lato sprzyjają popularyzacji tej tkaniny. Jeszcze jakiś czas temu, podczas wysokich temperatur wybierałem ubrania wykonane z lekkich tkanin głównie bawełnianych. Z czasem, kiedy moja świadomość modowa rosła, przyszedł czas na zakup rzeczy wykonanych z lnu. W tym materiale krótkie nawiązanie do spodni lnianych, z czym je nosić i kiedy – plus stylizacja. 

Spodnie lniane, jak  je nosić?

Podobnie jak lniana koszula, latem spodnie lniane świetnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Można je nosić z marynarką do koszulki polo lub z samą koszulą. Ze względu na charakter tego materiału, występuje łatwa podatność na gniecenie. Zakładanie ich na formalne okazje lub próba przemycenia lnianych spodni na wieczorny bankiet będzie błędem.

Spodnie lniane, zalety a wady

Podobnie jak inne tkaniny, także len ma cechy pozytywne jak i negatywne. Do zalet można zaliczyć jego lekkość, przewiewność oraz chłonność wilgoci. Minusem może okazać się podatność na gniecenia – czasem zastanawiam się czy prasowanie spodni, czy koszuli wykonanych z lnu ma w ogóle sens – po kilku chwilach materiał znów jest wygnieciony. Stąd też wiele marek, aby zapobiegać temu negatywnemu czynnikowi do tkanin lnianych stosuje często domieszki innych materiałów (wełny, bawełny). Kolejną cechą, która jest zarówno plusem jak minusem jest chłonność lnu. Zdarza się, że po dłuższym siedzeniu na tyle spodni pojawiają się mokre plamy. Warto o tym pamiętać szczególnie, gdy nasze ciało charakteryzuje się dużą potliwością. Warto też mieć na uwadze inną cechę lnu: kurczenie się w praniu. Jeśli zamierzasz oddać spodnie, koszulę lub inne rzeczy wykonane z lnu do krawcowej na korekty, to wstrzymaj się do pierwszego prania.Korekty mogą okazać się niepotrzebne. 

Zestaw z wykorzystaniem spodni lnianych

Poniższe spodnie kupiłem jakiś czas temu w H&M, są wykonane w stu procentach z lnu. Podczas wysokich temperatur są jedną z częściej przeze mnie zakładanych par. Ich kolor świetnie współgra z błękitem oraz brązowymi, skórzanymi dodatkami. Noszę je z marynarką, koszulką czy samą koszulą, czego przykładem jest poniższa stylizacja. 

spodnie lniane

spodnie lniane

spodnie lniane

spodnie lniane

spodnie lniane

spodnie lniane

spodnie lniane

spodnie lniane

fot: 360 Agency Sp. z o.o.

Podsumowanie

Len jest nie tylko jedną z najstarszych tkanin włókienniczych, ale również jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do szycia letnich ubrań. Jego lekkość, przewiewność i chłonność została doceniona przez miliony mężczyzn na całym świecie. Warto posiadać mimo podatności na gniecenia parę letnich spodni czy koszulę. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego stylowego mężczyzny na lato. 

Rzeczy, które prezentuję: 

Buty: Yanko dostępne na Patine.pl

Koszula: James Button 

Spodnie: H&M

Zegarek: Daniel Wellington 

Pasek: Profouomo

Kapelusz: Panama