0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

„Nigdy nie dostaniesz drugiej szansy aby zrobić dobre pierwsze wrażenie”, tym akcentem chciałbym rozpocząć poniższy artykuł dotyczący ubioru, który będzie odpowiedni na rozmowę kwalifikacyjną. Jest wrzesień, wakacje się już skończyły a studenci oraz maturzyści w komplecie obronili i zaliczyli swoje końcowe egzaminy. Część z tegorocznych maturzystów pójdzie zapewne na studia a część stanie w wyścigu po najlepsze wolne, stanowiska na rynku pracy. Inaczej jest natomiast ze studentami, tu nie ma mowy o przedłużaniu wakacji i odwlekaniu w czasie poszukiwania dla siebie miejsca. Po prostu trzeba zderzyć się z realizmem z jakim mamy do czynienia i stanąć ramie w ramie, wśród osób poszukujących obecnie pracy i ubiegających często o jedno stanowisko.

Aby zdobyć wymarzoną prace liczyć się będą nie tylko kwalifikacji i ewentualnie doświadczenie, które zapewne nie wielu absolwentów może się pochwalić ale i umiejętność zwrócenia na siebie uwagi. Kreatywne podejście, charyzma umiejętność przekonania pracodawcy że to właśnie Ty jesteś tą osoba, której poszukuje.

Pierwszym etapem jest oczywiście przesłanie CV i listu motywacyjnego, w którym musicie przekonać osobę rekrutującą że warto się z Tobą spotkać i porozmawiać. Tu warto użyć swojej wyobraźni, czasy gdzie CV było szare a nasze dane były wypunktowane jeden za drugim już minęły. Wyobraźcie sobie że pracodawca dostanie 200 takich CV i listów motywacyjnych napisanych na jedna stronę. Razem daje nam to 400 stron do przeczytania. Dużo, prawda?  Nie pozwólcie aby wasze CV wyglądało jak 200 pozostałych, szarych kartek. Pokażcie swoją kreatywność już na tym etapie.

Ok, krótkie wprowadzenie mamy już za sobą i zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Dreszczyk ekscytacji oraz stres, który wzmaga się w miarę zbliżającego się terminu rozmowy kwalifikacyjnej. To na tym etapie pracodawca wybierze tą jedną osobę i to na tym etapie dużą rolę odgrywać będą nie tylko nasze umiejętności. O podjęciu ostatecznej decyzji często decyduje „Pozytywne pierwsze wrażenie”. To jak jesteśmy ubrani, odgrywa równie ważną rolę jak nasz poziom przygotowania. Za duży garnitur, brudne buty czy przetłuszczone włosy podlegają szybkiej weryfikacji, poprzez kontakt wzrokowy z naszym rozmówcą. Mimo wysokiego poziomu Waszej merytorycznej wiedzy, możecie zostać odprawieni z kwitkiem. Ktoś inny też może solidnie podejść do tego etapu nie tylko pod względem merytorycznym ale i wizualnym. Sprawiać pozytywne wrażenie.

interviewing

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjna ?

Zanim zdecydujemy jak będziemy wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej, zróbmy mały rekonesans panujących zasad w danej firmie. Odwiedźmy stronę internetową firmy, fanpage (większość firm go ma) lub odwiedźmy placówkę danej instytucji, banku czy firmy. W ten sposób łatwo zweryfikujemy jak są ubrani pracownicy i jak my powinniśmy się ubierać będąc pracownikiem. Pamiętajcie że na rozmowę kwalifikacyjną musimy się ubrać w stonowanej kolorystyce nie krzykliwej, jaskrawej, elegancko nie modnie. Jeśli jesteśmy już zorientowani, jaki mniej więcej obowiązuje „dres code” w danej firmie czas na propozycje stonowanych zestawów.

Zestawy o wysokim stopniu formalności, na pewno sprawdzą się na rozmowach kwalifikacyjnych w bankach, instytucjach finansowych czy urzędach publicznych. Za naszą bazę posłużą nam standardowo grafit, granat i ciemny brąz.

Rodzaje garniturów, które sprawdzą się na rozmowie kwalifikacyjnej

Trzy kolory będą stanowić podstawę do budowania zestawu na rozmowę kwalifikacyjną. Dwa pierwsze, granatowy i grafitowy według mnie są najodpowiedniejsze, a ten w kolorze brązu czy szarym jest drugi w kolejce. Jeśli posiadamy granatowy i brązowy zawsze warto postawić na granatowy.

garnitury

 

Buty

Wybierając buty do naszego zestawu warto postawić na klasykę. Derby, oxfordy w kolorze czarnym bądź ciemnego brązu to strzał w dziesiątkę.

buty klasyczne

 

Krawat

Pamiętajcie że w tym przypadku mucha w ogóle nie wchodzi w grę!! Tylko krawat.

krawaty

 

Poszetka

Rozmowę kwalifikacyjną zaliczamy do spotkania formalnego dlatego wybieramy białą, lnianą poszetke złożoną w klasyczny sposób.

poszetka

Klasyczny sposób ułożenia naszej poszetki. Czyli prostokąt z wystającym około 1-2 cm kawałkiem naszej poszetki.

poszetka

Propozycje zestawów

Zestaw nr. 1

Jest to zestaw monochromatyczny złożony z niebieskiej koszuli, granatowego garnituru oraz krawatu w odcieniu niebieskim.

zestaw nr 1

Zestaw nr. 2

Wykorzystanie granatowego garnituru, biała koszula, oraz brązowe skórzane dodatki w nierzucającym się w oczy odcieniu.

zestaw 3Zestaw nr. 3

Zestaw z wykorzystaniem grafitowego garnituru, do tego krawat w kolorze fioletu oraz czarne dodatki skórzane.

zestaw 4

Zestaw nr. 4

Zestaw w kolorze brązu. Proste zestawie o stonowanej kolorystyce, elegancko nie modnie.

zestaw nr 4

Zestaw o niższym stopniu formalności. Sprawdzi się na rozmowie kwalifikacyjnej w ośrodkach badawczych, w branży IT czy innych branżach, które charakteryzuje mniej restrykcyjny „dress code”. W tym przypadku możemy pozwolić sobie na koszule w większą kratę czy krawat o mniejszym stopniu formalności.

mniej formal

Jak się nie ubierać na rozmowę kwalifikacyjna?

Zrezygnujcie z krzykliwych dodatków a swoją uwagę skupcie na tych klasycznych. Biała poszetka, gładki niebieski krawat czy czarne dodatki skórzane. Ubranie powinno być dopasowane. Za duża marynarka, za długie spodnie wyglądają niechlujnie i mało estetycznie czego przykładem jest poniższe zdjęcie.

moda męska

Inspiracje

W poniższych zestawach, zrezygnowałbym jedynie z butów typu „monki”, zamieniając je na „derby” lub „oxfordy”. Poszetka biała, złożona klasycznie.

rozmowę kwalifikacyjną

suitsupply.com

Podobnie jak wyżej, poszetka w każdym zestawie powinna być w białym kolorze, złożona klasycznie. Buty typu „derby”, „oxfordy” będą odpowiednie.

rozmowę kwalifikacyjną

Podsumowanie

Rozmowa kwalifikacyjne jest kwalifikowana do rangi spotkania biznesowego, które z kolei charakteryzuje się dużym stopniem formalności. Warto oprócz przygotowania merytorycznego, przygotować się pod względem wizualnym. To pierwsze dobre wrażenie jest niezwykle ważne. W powyższym artykule, postawiłem na klasyczne połączenia o stonowanej kolorystyce, która sprawdzi się na naszej rozmowie o pracę. Równie ważnym elementem jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru mam nadzieje że artykuł okaże się przydatny a rozmowa zakończy się złożeniem podpisu pod umową.

rozmowa kwalifikacyjna