5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jak przyszyć guzik – w ostatnim czasie już dwukrotnie odpadały guziki w jednej z moich marynarek, jest to jeden z powodów dlaczego postanowiłem napisać krótki poradnik związany z tym tematem. Jak przyszyć guzik prawidłowo? Myślę że temat zdecydowanie wtapia się w tematykę męskiej elegancji. Nie wyobrażam sobie ubrań typu marynarka, koszula czy spodnie, które zamiast stylowych guzików posiadałyby innego typu zapięcia. A prawidłowo, estetycznie przyszyty guzik to jeden z tych elementów, który powinien współgrać z naszym stylem, ubiorem. Średnio do przyszycia jednego guzika wystarczy nam około 5 minut, w zależności od poziomu zaawansowania manualnych umiejętności każdego z nas.Poniżej instrukcja jak krok po kroku przyszyć guzik.

 

igłaGdy mamy przygotowaną już igłę, nawleczoną odpowiednim kolorem nici i wiemy, w którym dokładnie miejscu będzie znajdować się guzik, dokonujemy przeszycia od strony wewnętrznej. Jak na załączonym obrazku.

 

 

 

dwaPostępujemy zgodnie z wytycznymi na załączonym obrazu. Dokonując analogicznej czynności w przeciwną stronę.

 

 

 

 

pięćKolejnym krokiem jest wykonanie przekucia możliwie idealnie w połowie powstałej prostej, tak jak na załączonym obrazku.

 

 

 

 

czteryDokonujemy przeszycia w odwrotnym kierunku, po równoległej stronie, tak aby nam powstał krzyżyk widoczny na załączonym obrazku. 

 

 

 

 

razNastępnie dokładamy guzik w ten sposób aby jego środek zgrywał się ze środkiem przecinających się linii. Czynność wykonujemy w identyczny sposób jak na załączonym obrazku.

 

 

 

przyszyć guzikKrok szósty, wykonujemy przeszycia analogicznie w przeciwnym kierunku.

 

 

 

 

 

marynarkaNastępnie dokonujemy przeszycia w identyczny sposób jak na załączonym obrazku. Tak aby nici się krzyżowały.

 

 

 

 

wykałaczkaNastępnie wykorzystując wykałaczkę lub zapałkę, wsuwamy ją pomiędzy nici a nasz guzik, następnie ściągamy je. Luz jaki powstanie po jej wyjęciu powinien idealnie się zgrywać z grubością materiału w którym mamy pętelkę to zapinania.

 

 

 

zawiązać Pozostaje nam teraz etap wykończenia. Tym razem przekuwamy igłą materiał od wewnętrznej strony pomijając dziurki guzika. Tak jak na załączonym obrazku.

 

 

 

przyszyć guzikOkręcamy nici wokół guzika. Przestrzeń między guzikiem a materiałem, do którego przyszywamy guzik.

 

 

 

 

pętlaTę czynność wykonujemy pięciokrotnie. Tak aby całość była solidnie związana.

 

 

 

 

 

ruchKolejnym krokiem jest ściągnięcie nici. Tak jak jest to pokazane na załączonym obrazku. Całość powinna wyglądać podobnie.

 

 

 

 

jakPo ściągnięciu nici wykonujemy przekucia materiału do wewnętrznej strony tuż przy powstałym węźle. W taki sposób jak na załączonym obrazku.

 

 

 

 

igłaOstatnią czynnością jaką wykonujemy jest pętelka po wewnętrznej stronie. Aby ją wykonać dokonujemy przekucia w następujący sposób.

 

 

 

 

pętlaPrzeciągamy igłę tak aby móc wykonać następujący ruch. Tak jak na załączonym obrazku.

 

 

 

 

 

guzikPo przeciągnięciu igły przez pętelkę, ściągamy ją.

 

 

 

 

 

przyszyć guzikObcinamy pozostałą część nici z igłą.

 

 

 

 

 

przyszyć guzik

A tak powinien wyglądać efekt końcowy naszej pracy. Prawda że estetycznie i solidnie?

 

 

 

 

Takie czynności manualne pozwolą nam solidnie i estetycznie przyszyć guzik. Jest to jedna z tych czynności krawiecki, którą możemy z odrobiną cierpliwości i czasu wykonać samodzielnie. Czynność o tyle przydatna że wymieniając guziki w naszej marynarce, możemy jej nadać nowy charakter. Wybierając te bardziej ekstrawaganckie, obniżymy stopień formalności naszej marynarki, co wkrótce mam nadzieje zademonstruje na blogu.

 Dla fanów loefersów podrzucam link