5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Dżinsy z marynarką – nosić czy nie? „Podobno marynarka w połączeniu z dżinsami wchodzi na solony”, trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem, trudno jest też całkowicie ulec pokusie i nagminnie je stosować. Są bowiem sytuacje i miejsca, w których marynarka w połączeniu z dżinsami całkowicie się nie sprawdzi. W materiale znajdziecie informacje, gdzie można sobie na takie zestawienie pozwolić oraz z jakim typem marynarki, dżinsy będą wyglądały dobrze.

Dekompletowanie klasycznego garnituru:

Jest to jeden ze szkolnych błędów popełnianych przy doborze odpowiedniej marynarki do dżinsów. Jedną z głównych cech marynarki od klasycznego garnituru jest jej surowość. Przeważnie wygląd dobrze tylko w zestawieniu ze spodniami od garnituru. W przypadku zestawu nieformalnego, który jest poniekąd stworzony do przeprowadzania modowych eksperymentów można sobie na takie połączenie pozwolić.

Co stoi za sukcesem idealnego połączenia dżinsów i marynarki?

O czym należy pamiętać łącząc dżinsy z marynarką? Tego typu spodnie nie należą do kategorii ubioru formalnego. Aby zestaw był spójny warto do dżinsów wybrać marynarkę, która charakteryzuje się niższym stopniem formalności. Rodzaj materiału, sposób wykończenia, cechy które okazują się kluczowe w udanych połączeniach.

Odpowiednia marynarka

Nieformalna marynarka wykonana jest przede wszystkim z odpowiedniego rodzaju materiału. Tweed, sztruks, bawełna czy wełna o odpowiedniej grubości splotu i fakturze są kluczowym czynnikiem, który klasyfikuje marynarkę do grupy formalnej lub casualowej. Drugim czynnikiem, na który warto jest zwrócić uwagę i też nie jest bez znaczenia to kolor. Klasyczny granat, grafit stosuje się do zestawów bardziej oficjalnych jak i mniej oficjalnych. Kolor czerwony, zielony czy brąz to domena marynarek czy zestawów mniej formalnych. Poniżej przykłady tkanin, które powinny wyglądać dobrze w zestawieniu z dżinsem. 

materiały

Sposób wykończenia

Naszywane kieszenie, łaty na poziomie łokci, stębnowane klapy czy wyraziste guziki. Wszystkie te czynniki obniżają oficjalność marynarki. Klasyczny zestaw garniturowy jest pozbawiony tych elementów, marynarka od klasycznego zestawu nie będzie dobrze wyglądać z dżinsami.

Długość marynarki

Marynarki, które sięgają wyżej niż do połowy pośladków zaliczane są do grona tych sportowych. Klasyczna, garniturowa marynarka powinna sięgać minimum do wspomnianej wysokości. Ten czynnik nie jest jednak kluczowy tak jak to było w przypadku rodzaju materiału, koloru i sposobu wykończenia marynarki. Warto jednak o nim wspomnieć. 

długość

Odpowiednie dżinsy

W momencie, gdy wiesz, że już posiadasz odpowiednią marynarkę, warto pomyśleć o odpowiednich dżinsach. Poprawny i estetyczny zestaw musi być spójny. Nie będzie, gdy spodnie będą posiadały przetarcia czy łaty na kolanach. Idealnym rozwiązaniem okazują się klasyczne, jednolite, proste dżinsy. Poniżej przykład:

dżinsy

Dodatki

Jeśli do zestawu z dżinsami zamierzasz dorzucić krawat, warto aby nie był bardziej na luzie. Kolorowe skarpety, wyrazista, bawełniana poszetka. Dodatki, które utrzymują bardziej casualowy charakter.

Sposób na marynarkę i dżinsy

Łącząc marynarkę z dżinsami trudno jest wskazać jedno, idealne rozwiązania. Przepisów na udany zestaw może być wiele. Czasem wystarczy wyczucie stylu, czasem jest potrzeba odrobinę wiedzy jak zestawić ze sobą poprawnie wszystkie części stylizacji. Poniżej przedstawiam moje propozycje zestawów:

Zestaw nr. 1

brogsy i marynarka

Zestaw nr. 2

monki i marynarka

Zestaw nr. 3

3zestaw

Inspiracje

garniak

dżinsy z marynarką

Inspiracje: www.mango.com

dżinsy z marynarką

Inspiracje: www.massimodutti.com.pl

dżinsy z marynarką

Wskazówki

  • marynarka od garnituru nie jest odpowiednia w połączeniu z dżinsami,
  • najlepiej pasują dżinsy klasyczne, regular, lekko zwężane (moje subiektywne zdanie),
  • nie zawsze musi to być koszula i krawat, możesz też wykorzystać klasyczny biały t-shirt,
  • marynarka powinna być adekwatna do formalności ubioru (marynarki nieformalne),
  • w zestawie z dżinsami, buty oraz dodatki też mogą być casualowe,
  • do dżinsów pasują też trampki, sneakersy,
  • marynarki i dżinsów nie zakłada się na rozmowę kwalifikacyjną, spotkania biznesowe, wieczorne przyjęcia (w zależności od stopnia formalności), na wesela.

Podsumowanie

Dżinsy z marynarką to połączenie dla każdego faceta. Zestawiając odpowiedni kolor i fason marynarki z tego typu spodniami skomponujesz zestaw do kina, randkę, kolację. Warto pamiętać aby nie dekompletować garniturów klasycznych.