0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Nieformalny krawat – początki krawata sięgają 1660 roku, kiedy to król Francji Ludwik XIV dokonał przeglądu swoich wojsk i chorwackich najemników. Jedną z rzeczy, które dość mocno przykuły jego uwagę były barwne chusty oficerów chorwackich. Ten ozdobnik munduru przypadł mu na tyle do gustu, że nadał tej formacji miano Royal Crawattes. Stąd obecnie wywodzi się współczesna nazwa męskich zwisów – „krawat”.

Ja swoją przygodę z krawatami na poważnie zacząłem jakiś czas temu, a pierwszy kontakt z tym elementem męskiego ubioru miałem jako dziecko. Wtedy trudno było to nazwać noszeniem krawata, a to co miało ozdabiać mój tors bardziej sprawiało wrażenie nieładu, zagubienia. Regularnie uzupełniam moją kolekcję, krawaty nieformalne obecnie zaczęły wypierać te jedwabne gładkie, zakładane do ubioru eleganckiego. Z biegiem czasu oraz rozwoju mody męskiej krawat stał się nie tylko elementem klasycznego garnituru, ale i bardziej casualowych stylizacji. Dzisiaj nieformalny męski zwis jest jedną z pozycji obowiązkowych w naszej garderobie. Mężczyźni noszą je w połączeniu z kardiganem, płaszczem, a do produkcji krawatów wykorzystuje się materiały począwszy od jedwabiu na wełnie kończąc. Ich struktura jest zarówno szorstka, wzorzysta jak i gładka, jednolita.

Za prekursorów we wcielaniu nowych trendów w noszeniu męskiego zwisu śmiało można uznać Włochów. Mężczyźni z Półwyspu Apenińskiego są mistrzami w łączeniu nieformalnych krawatów z ubiorem casualowym jak i eleganckim. Częstym widokiem na ulicach Neapolu, Rzymu czy Mediolanu są dżentelmeni z ozdobionymi torsami w knity czy krawaty wełniane. Zainteresowanie tą kategorią męskich zwisów i to niemałe, widać też w polskim internecie, na forach, blogach. Temat budzi tyle samo emocji co kiedyś samochód marki polonez czy syrena. Po prostu każdy taki chce mieć. Całą spirale w zainteresowaniu tego typu ozdobnikami męskich torsów nakręcają czołowi polscy blogerzy. Mr. Vintage podkreśla w jednym ze swoich artykułów, że nieformalny krawat jest idealny by oswoić się z tym dodatkiem, a knit w stylizacjach Romana Zaczkiewicza (Szarmat) nieraz odgrywał pierwszoplanową rolę.

Krawat typu knit

nieformalny krawat

Krawat wełniany

nieformalny krawat

Jak nosić nieformalny krawat, na co zwracać uwagę?

Ten rodzaj krawatów pozwala nam wprowadzić większy luz do całego zestawu, a zimą świetnie łączy się z wełnianymi, flanelowymi czy dżinsowymi koszulami. Klubowa marynarka w połączeniu z wełnianym krawatem plus dżinsy, świetnie sprawdzi się na wyjście ze znajomymi do kina, restauracji czy spacer. Jednym z ważniejszych elementów na jaki warto zwrócić uwagę to spójność, cały zestaw powinien podążać w tym samym, nieformalnym kierunku. Jeśli krawat charakteryzuje się szorstką strukturą, takie elementy jak marynarka sztruksowa, sweter czy nawet odpowiednie buty o masywniejszej podeszwie są nie bez znaczenia.

Oczywiście bywają też wyjątki, krawaty typu knit można śmiało łączyć z formalnym garniturem nie ujmując tym samym eleganckiego stylu całemu zestawowi. W ostatnim czasie jest to dość często spotykany przeze mnie widok. Świadczy to między innymi o tym, że świadomość oraz rozeznanie polskich mężczyzn w świecie mody i męskiej elegancji rośnie.

Jak nosić nieformalny krawat knit? Inspiracje

nieformalny krawat

nieformalny krawat

nieformalny krawat

nieformalny krawat

zdjęcie: massimodutti.com/pl

nieformalny krawat

zdjęcie: suitsupply.com

 nieformalny krawat

nieformalny krawat

Jak nosić krawat wełniany? Inspiracje

nieformalny krawat

nieformalny krawat

nieformalny krawat

zdjęcie: suitsupply.com

nieformalny krawat

zdjęcie: suitsupply.com

nieformalny krawat

zdjęcie: suitsupply.com

nieformalny krawat

zdjęcie: gentlemansgazette.com

 Podsumowanie

Nieformalny krawat śmiało można uznać za pozycje obowiązkową w męskiej szafie. Jest to idealne połączenie luzu z odrobiną elegancji, nonszalancji. Ten typ męskich zwisów wymaga od mężczyzn trochę wiedzy oraz pewnego wyczucia. Czasem struktura czy wzór decydują o spójności czy efektywności całego zestawu. Jedną z dosyć istotnych rzeczy na jaką warto zwrócić uwagę jest węzeł. Ten będzie się charakteryzował większą objętością i wymaga od nas więcej cierpliwości i umiejętności niż ma to miejsce w przypadku krawata jedwabnego, gładkiego.