5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Nosili je amanci kina czy mafiozi, amerykańscy robotnicy traktowali je jako niezbędny element uniformu. Przez współczesnych mężczyzn nie do końca jednak doceniane, często pomijane przy komponowaniu codziennych zestawów. Mowa oczywiście o męskich szelkach. W modzie męskiej funkcjonują już ponad trzysta lat. Największą popularnością cieszyły się w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku, wtedy to Albert Thurston zaczął je produkować i sprzedawać na rodzimym rynku. Obecnie męskie szelki sprzedawane przez firmę, którą założył Thurston uważane są za jedne z najlepszych akcesoriów tego typu na świecie. 

Ich podstawową funkcją jest podtrzymywanie męskich spodni i zapobieganiu ich zsuwaniu. W ubiorze formalnym mają być niewidoczne, w casualu wykorzystywane są przez mężczyzn również jako element ozdobny. Można wyróżnić męskie szelki formalne i casualowe. Różnią się rodzajem materiału z jakiego są wykonane, kolorystyką oraz sposobem zapięcia. Poniżej przykłady szelek o różnej konstrukcji i stopniu formalności.

Konstrukcja męskich szelek 

W zależności czy są to szelki eleganckie, czy też casualowe, ich konstrukcja i sposób wykonania może się różnić. Te w wersji formalnej, powinny być zapinane na guziki oraz powinny być wykonane z nierozciągliwego materiału, wykończenie powinno być skórzane. W casualowej wersji przypinane są za pomocą metalowych lub plastikowych „żabek”, wykonane są często z gumy. Tylna część szelek przyjmuję formę Y lub X. 

Szelki zapinane na żabki

Takich szelek nie używa się w stylizacjach formalnych (garnitur, smoking, frak). Można sobie na nie pozwolić tylko zakładając zestaw codzienny. 

męskie szelki

Szelki zapinane na guziki 

Męskie szelki z takim sposobem zapinania można wykorzystywać zarówno w stylizacjach formalnych jak i mniej eleganckich. Należy pamiętać o przyszyciu guzików od wewnętrznej strony spodni.

męskie szelki

Fot: http://www.pewienpan.pl/pl

Zestaw codzienny, smart casualowych

W zestawach codziennych, nie ma ścisłych wytycznych by nosić wyłącznie szelki zapinane na guziki. W casualu częstym widokiem są również szelki zapinane na „żabki”. Ja w swojej stylizacji wykorzystałem te zapinane na guziki. Spodnie nie są pozbawione szlufek, gdyż noszę je również z paskiem. Jeśli byłby to zestaw wieczorowy, spodnie powinny być bez szlufek. 

męskie szelki

męskie szelki

męskie szelki

Zestaw formalny 

Męskie szelki w zestawach formalnych są niezbędnym elementem smokingów oraz fraków, do tych strojów nigdy nie zakłada się paska. W ubiorze eleganckim te akcesoria powinny być wykonane z nierozciągliwego materiału i powinny mieć skórzane wykończenia, które warto dobierać kolorystycznie do pozostałych skórzanych dodatków. Szelki powinny być zapinane na guziki, w spodniach nie powinno być szlufek. Poniżej przykłady zestawów eleganckich, do których należy bądź można nosić męskie szelki. 

Smoking

męskie szelki

Frak

męskie szelki

Zestaw garniturowy 

męskie szelki

Fot: www.janadamskie.eu

męskie szelki

Fot. www.janadamski.eu

Podsumowanie

Szelki są jednym z bardziej niedocenianym typów akcesoriów męskiego ubioru. Można je nosić zarówno w zestawach eleganckich jak i casualowych. Dobierając szelki w zgodzie ze stopniem formalności stylizacji, należy pamiętać, że te zapinane na żabki nie nosi się do smokingów, fraków i garniturów eleganckich. Szelki są idealnym rozwiązaniem dla mężczyzn o okrągłych kształtach. Dzięki nim, spodnie podczas ruchu nie zsuwają się z bioder tak jak to jest przy stosowaniu pasków. 

Każdy stylowy mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie przynajmniej jedną parę, eleganckich szelek. 

A czy Ty masz już swoja parę?