5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jedna z głównych zasad męskiej elegancji głosi, że mężczyzna może sobie pozwolić jedynie na dobry zegarek, medalik, obrączkę lub sygnet. Wyboru więc dużego nie mamy. Jakiej więc męskiej biżuterii nie musimy się wyzbywać, aby nie być odebranym za zbyt zniewieściałego, czy nad wyraz zadbanego. Czym jest męska biżuteria a męskie akcesoria? Czy bransoletka na męskim nadgarstku to już przesada? Pytania jakie z pewnością nie jeden z nas zadawał sobie wielokrotnie. Poniżej moje subiektywne oraz te bardziej obiektywne odczucia skupiające informacje dotyczące męskich akcesoriów i męskiej biżuterii.

Czym się różni męska biżuteria a męskie akcesoria ? 

Męska biżuteria a męskie akcesoria. Do tej drugiej grupy możemy zaliczyć zarówno portfel, scyzoryk, spinkę do krawata, spinki do mankietów, czy zegarek. Jedną z podstawowych cech przedmiotów, które pozwalają nam na taką klasyfikację jest ich strona praktyczna. Portfel pozwala nam przechowywać nasze dokumenty, pieniądze w ładzie. Czyli pełni funkcje praktyczną. Srebrna spinka do krawata utrzymuje nasz zwis w pionowej pozycji, pełni funkcję praktyczną. Ją też możemy zaliczyć do akcesoriów. Zegarek wskazuje nam godzinę, pokazuje dni miesiąca, jest praktyczny. Przedmioty, które są w posiadaniu mężczyzn i pełnią konkretne funkcje możemy śmiało nazwać akcesoriami.

Męska biżuteria. Czym więc ona jest? Sprawa jest dość prosta i wywodzi z funkcjonalności jaką umiłowali sobie mężczyźni. Wszystko co nie stoi u podstaw praktycznego zastosowania, zostało przez nas odrzucone. Kolczyki, broszki, pierścionki są domeną kobiet. Dodają im uroku, podkreślają wdzięki. Facet ma być męski i kierować ma się prostotą. Stąd też męska biżuteria to męskie akcesoria. Spinka trzyma nasz krawat w bezruchu, a rodzaj materiału z jakiego jest wykonana (srebro, złoto, etc.), pozwala ją sklasyfikować ją jako męską biżuterię. Złota, srebrna koperta naszego zegarka oraz cyfry umieszczone na cyferblacie nie tylko pokazują nam godzinę. Pełnią również funkcję ozdobną. Zegarek jest więc też męską biżuterią.

W skrócie – męska biżuteria to męskie akcesoria. Pierwotne założenia tych przedmiotów miały podstawy praktyczne. Jako, że mężczyzna nie mógł sobie pozwolić na błyskotki, które są domeną kobiet, uszlachetnianie tych przedmiotów pozwoliło wykorzystywać je jako męską biżuterię.

Akcesoria, które świetnie odgrywają rolę męskiej biżuterii

Tak jak już napisałem powyżej. Przedmioty, które są praktyczne, ale równie dobrze odgrywają rolę męskiej biżuterii to zegarek, spinka do krawata, czy mankietów. Faceci lubią przedmioty funkcjonalne, pewnie wywodzi się to z naszego instynktu pierwotnego. Krzemień pozwalał nam wzniecić ogień, a łuk upolować zwierzynę. Tylko przedmioty praktyczne dawały nam możliwość zapewnienia bezpieczeństwa i nie były zbędnym balastem (moje subiektywne odczucia i przemyślenia).

Zegarek naręczny

dobrać marynarkę

dobrać marynarkę

Spinki do krawata

dobrać marynarkę

dobrać marynarkę

Spinki do mankietów

dobrać marynarkę

dobrać marynarkę

Moda na męskie bransoletki

Od jakiegoś czasu na przegubach mężczyzn możemy zauważyć koraliki, czy męskie bransoletki. Trend jest dość młody i nieśmiało zaczyna być zauważalny. Przedmioty te dość mocno umiłowali sobie mężczyźni z Włoch. Tam też nie wywołują tyle kontrowersji jak jest to obecnie u  nas. Czy męskie bransoletki będą zaliczać się do grona tych popularnych, męskich ozdobników? Kierując się opinią ich przeciwników z pewnością nie, lecz grono zwolenników tych przedmiotów rośnie. Wszystko jest więc możliwe. Czy Wy jesteście za. Czy może przeciw takim uzupełnieniom? 

dobrać marynarkę

dobrać marynarkę

Podsumowanie

Sam garnitur, zestaw casualowy czy smart casualowy wydaje się dość płytkim rozwiązaniem. Nie wzbudza emocji. Męskie akcesoria i męska biżuteria mimo, że jest dość mocno okrojona. Jest nam potrzebna! Trudno jest wprowadzać nowe rozwiązania w modzie męskiej zaliczające się do tej dziedziny. Plusem jest jednak różnorodność tych przedmiotów. To pozwala nam nie odstawać w tym przypadku od kobiet. Nam też zdarzają się małe zawroty głowy gdy z pośród dostępnych na rynku zegarków, musimy wybrać ten idealny dla siebie.