5.00 avg. rating (100% score) - 3 votes

Jaki kształt sylwetki posiadasz? Pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć.Gdy pozna się na nie odpowiedź, wiele rzeczy będzie znacznie prostszych. W poniższym materiale postanowiłem przybliżyć cztery rodzaje budowy ciała, o których warto wiedzieć. Wiedza ta jest niezwykle pomocna, pozwala bowiem tak dobrać ubiór, żeby ukryć wady sylwetki, a zarazem podkreślić jej zalety. Jedną z pożądanych figur obrazujących budowę, jest odwrócony trójkąt, do tych mężczyzn wzdychają nie tylko kobiety. Jeśli twoje ciało nawiązuje kształtem do wspomnianej figury – możesz nosić praktycznie wszystko. A co z pozostałymi typami? Więcej znajdziesz poniżej. 

Sylwetka o kształcie kwadratu/koła

Jest to trudny typ budowy ciała do ubrania. Mężczyzna o takiej sylwetce, charakteryzuje się niskim wzrostem i owalnym kształtem. Ze względu na proporcje; często duży brzuch i krótkie ręce, trudniej jest dobrać odpowiedni strój niż w pozostałych przypadkach. Jest jednak kilka sposób, aby te mankamenty zniwelować. 

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiednich marynarek. Warto postawić na te, które zapinają się na dwa lub jeden guzik – z marynarek zapinanych na trzy guziki należy całkowicie zrezygnować. 

Drugim krokiem jest dobór ubioru w odpowiedniej kolorystyce. W tym przypadku zestawy monochromatyczne są świetnym rozwiązaniem (spodnie, marynarka, koszula w tych samych kolorach, ale innych odcieniach). Kolejnym trikiem, który pozwoli optycznie wyszczuplić sylwetkę, jest założenie jaśniejszej marynarki na ciemną koszulę lub koszulkę (szara marynarka na czarną koszulę). 

kształt sylwetki

Sylwetka o kształcie prostokąta/tyczki

Mężczyzna o takiej sylwetce charakteryzuje się wysokim wzrostem i wąskimi ramionami. Dobierając marynarkę, można stawiać na tę zapinaną na trzy lub dwa guziki. Zapinane na jeden guzik, będą sprawiać wrażenie zbyt krótkich –  należy ich unikać. 

Ciekawym trikiem, który pozwoli nadać objętości sylwetce jest stosowanie warstw. Do garniturów czy marynarek można dodatkowo założyć kamizelkę, na koszulę sweter. Mężczyzna „prostokąt” może dokonać podziału sylwetki, jasna koszula do ciemnych spodni, ciemna marynarka do jasnych chinosów. 

Pan  „prostokąt” powinien wystrzegać się obcisłych spodni (rurek) oraz zbyt ciasnych marynarek. Takie dodatki jak wąski krawat (śledź) powinny zostać wyrzucone do kosza. 

kształt sylwetki

Sylwetka o kształcie trójkąta

Mężczyźni posiadający ten kształt sylwetki charakteryzują się dużym brzuchem i wąskimi ramionami. Ta budowa ciała jest pewną ewolucją pana „prostokąta”, wynikająca często z zaniedbania. Aby zamaskować lub zniwelować nierówne proporcje budowy ciała, warto stawiać na koszule i koszulki wzorzyste (przede wszystkim prążki – zarówno grube jak i cienkie). Dobierając marynarkę – warto zwrócić uwagę aby miała ona wypełnienia w ramionach. W ten sposób zniwelujesz dysproporcje między górą a dołem tułowia. 

W ubiorze casualowym, idealnie sprawdzą się proste dżinsy i spodnie chino. Należy się wystrzegać rurek oraz krótkich spodenek poniżej kolan. Wysoko naciągnięte skarpety, skrócą nogi, dobrze jest z nich zrezygnować na rzecz niewidzialnych skarpet. 

kształt sylwetki

Sylwetka o kształcie „odwróconego trójkąta”/atletyczna 

Jest to pożądany kształt sylwetki. Mężczyźni o takich kształtach mogą dużo więcej niż przysłowiowy „prostokąt”, „trójkąt” czy „kwadrat”. Marynarka zapinana na dwa guziki dodatkowo podkreśli atletyczną budowę ciała, a dobór krawata o odpowiedniej szerokości dopełni stylizację. Należy unikać obcisłych ubrań, te wprowadzają chaos i zniekształcają sylwetkę. 

kształt sylwetki

Podsumowanie

Znając swój kształt sylwetki, można unikać błędów w ubiorze. Założenie odpowiedniej marynarki, dobór odpowiedniej kolorystyki ubrań może skutecznie zniwelować dysproporcje ciała. Chciałbym też podkreślić, że nie ma idealnego, jednego sposobu walczenia, maskowania swoich niedoskonałości. Powyżej przedstawiłem tylko część wskazówek, które mogą okazać się przydatne. 

PS.

Poniżej znajduje się link do firmy, która zajmuje się dostawą produktów do automatycznej identyfikacji pojazdów, osób, pracowników i przedmiotów -systemów identyfikacji dokumentów opartych na rozpoznawaniu pisma (OCR) http://www.autoid.pl/