5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jak polerować buty na lustrzany połysk? Efekt, który można uzyskać przy odpowiednim wcieraniu pasty w buty, przy jednoczesnym użyciu wody z octem. Lustrzany połysk najłatwiej jest osiągnąć na twardych częściach buta (piętka i czubek), dlatego też, oprócz lakierków, trudno jest spotkać oksfordy, derby czy monki w całości wypolerowane. Poniżej przygotowałem poradnik oraz wskazówki, które ułatwiły polerowanie moich butów. Powodzenia! 

Co jest potrzebne, aby dobrze wypolerować buty? 

  • Odpowiednia pasta do butów – pasta powinna być w tym samym kolorze co buty, ale nie musi być w identycznym odcieniu. Oprócz poprawnego dopasowania koloru pasty, warto również postawić na tę dobrej jakości. Do polerowania swoich oksfordów i  brogsów wykorzystałem pasty marki SAPHIR (link TUTAJ). 
  • Zimna woda z odrobiną octu – nie należy przesadzać z octem! Zasada, im więcej octu, tym większy połysk – nie działa! Wystarczy kilka kropel tego składnika.  
  • Bawełniana szmatka – bez niej nakładanie pasty i polerowanie jest niemożliwe. Wystarczy kawałek odpowiedniego materiału. 
  • Cierpliwość – to chyba ostatnia rzecz, która jest niezbędna przystępując do procesu polerowania butów. Czasem, aby osiągnąć efekt lustrzanego połysku, trzeba poświęcić nawet trzy godziny. 

polerować buty

Od czego zacząć polerowanie butów? 

1. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, to dokładne oczyszczenie butów ze wszystkich zanieczyszczeń. Najlepiej zrobić to wilgotną szmatką. Po oczyszczeniu buty należy odstawić na kilka minut aż wyschną. 

2. Po oczyszczeniu butów i przygotowania niezbędnych akcesoriów, można przystąpić do polerowania. Bawełnianą szmatkę należy owinąć wokół palca a następnie końcem nabrać trochę pasty do butów. Uwaga! Nie należy przesadzać z ilością pasty. Wystarczy jej mała ilość.

polerować buty

3. Po nałożeniu pasty na koniec szmatki, należy ją rozprowadzić na czubku buta. Pasta nie musi idealnie pokryć całej powierzchni i „kapka” pasty widoczna na powyższym zdjęciu zdecydowanie wystarczy. 

polerować buty

4. Po nałożeniu pasty na czubek buta, czas wykorzystać przygotowaną wodę. Podobnie, jak to było z pastą, wystarczy minimalna ilość, aby spolerować nosek butów. Aby nałożyć wodę na czubek buta, można użyć szmatki, dotykając lustra wody, bądź zrobić to przy pomocy palca. 

polerować butypolerować buty

Po odpowiednim roztarciu pasty i wypolerowania powierzchni przy pomocy wody z octem, na nosek ponownie nanosimy pastę a następnie przy pomocy wody – polerujemy. Czynność tę powtarzamy, aż do uzyskania zadowalającego efektu. 

WSKAZÓWKA! Polerując swoje buty, stosunek nabierania pasty do kropel wody, średnio kształtował się trzy do jednego. Na trzy do czterech kropli wody, wykorzystywałem jedną „kapkę” pasty do butów. 

Jak polerować buty – najczęściej popełniane błędy!

  • Zbyt duża ilość pasty, aby uzyskać efekt lustrzanego połysku, wystarczy minimalna ilość wosku. 
  • Zbyt duża ilość wody. To woda nadaje butom połysk, ale zbyt duża jej ilość powoduje odmiękanie skóry – szczególnie w pierwszej fazie polerowania. Stosuj ją więc z wyczuciem. 
  • Brak cierpliwości. Uzyskanie efektownego lustra na czubku butów wymaga czasu. Pierwszy efekt jest dostrzegalny czasem dopiero po godzinie. 
  • Polerowanie powinno odbywać się ruchami okrężnymi. 

Efekty polerowania moich butów

img_4834 img_4842 img_4846

Zdecydowanie efektowniej , po wypolerowaniu, wyglądają buty wykonane z ciemnej skóry. Poniżej efekt polerowania czarnych oksfordów. 

img_4848 img_4849 img_4851