5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jak dobrać garnitur – zakładając ubranie, niezależnie czy jest to zestaw wizytowy czy zestaw codzienny, każdy z nas chce wyglądać w nim dobrze. O ile w modzie casualowej, przywiązywanie zbyt dużej uwagi do detali nie jest aż tak znaczące, o tyle w zestawach formalnych, detale odgrywają ważną rolę. W tym materiale, przygotowałem krótki poradnik o dobieraniu garnituru. Strój ten najczęściej pełni rolę ubrania wizytowego, które zakłada się na ważne uroczystości i warto wyglądać w nim przyzwoicie. Poniżej kilka szczegółów, o których – moim zdaniem – warto wiedzieć chcąc poprawnie dobrać garnitur. 

Odpowiedni rozmiar garnituru

Marynarka – szukając „idealnego” garnituru, w pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na marynarkę. Jednym z częściej popełnianych błędów w ostatnim czasie przez mężczyzn, jest ślepe podążanie za trendami. Krótkie i skrajnie dopasowane marynarki w zestawach garniturowych, zakładane do za długich spodni, wyglądają źle. Garnitur to część męskiej garderoby, która powinna być możliwe uniwersalna. Krótkie i dopasowane marynarki nie wpisują się w ramy męskiej elegancji i warto ich unikać.

Marynarka garniturowa o odpowiedniej długości powinna zakrywać większą część męskich pośladków, bądź dzielić męską sylwetkę na pół. W ten sposób, męska figura wciąż zachowa naturalne i poprawne proporcje. Oprócz odpowiedniej długości marynarki, warto pamiętać również o odpowiedniej długości rękawów czy odpowiednim umiejscowieniu guzików marynarki. Poniżej podstawowe informacje dotyczące prawidłowo dobranej marynarki: 

dobrać garnitur

Spodnie – kolejnym częstym błędem, który popełniają mężczyźni, wybierając a potem nosząc garnitur, jest brak przywiązywania uwagi do długości spodni. Często, kupiony garnitur nie jest poddawany poprawkom krawieckim, a spodnie pozostają „sklepowej długości”. Wciąż przez sprzedawców kreowana zasada, że spodnie powinny sięgać do obcasa, często rzutuje na całokształt stylizacji. W tym przypadku, zasada ta jest już dawno nieaktualna, gdyż stosuje się ją jedynie w przypadku, gdy spodnie mają nogawki szerokie (23-25 centymetrów). Obecnie panująca moda na nogawki wąskie wyklucza możliwość stosowania tej zasady. Spodnie o szerokości 18-21 centymetrów powinny sięgać do górnej części cholewki buta, natomiast z przodu, powinny jedynie dotykać buta – nie na nim się opierać! Dzięki zastosowaniu tej metody doboru długości nogawek, przy aktualnie panujących trendach, nogawki spodni nie będą przy bucie tworzyły brzydkich załamań.

dobrać garnitur

Jak dobrać garnitur do sylwetki? 

W chwili, gdy kupiony w sklepie garnitur leży tak, jak powinien, przed podjęciem decyzji zakupu, warto zwrócić uwagę na jego pozostałe elementy. Nie każdy garnitur będzie pasował do każdego typu sylwetki. W szczególności mam tu na myśli szerokość klap marynarki i szerokość nogawek spodni. Mężczyźni o postawnej sylwetce czy o szerokim rozstawieniu ramion, powinni wybierać marynarki o stosunkowo szerokich klapach (8-11 cm). 

Nogawki spodni również nie powinny opinać nóg i powinny być proporcjonalnie szerokie. Tak, aby były wygodne i nie wyglądały na zbyt ciasne lub zbyt luźne. Mężczyźni postawni i rozbudowani, powinni wybierać spodnie garniturowe o szerokości nogawek 18-21 centymetrów (mierzone u dołu). Jeśli charakteryzujesz się niskim wzrostem i tęgą budową ciała, warto również zrezygnować z mankietów u spodni. 

Mężczyźni charakteryzujący się szczupłą sylwetką, powinni dobierać marynarki garniturowe z proporcjonalnymi do ich sylwetki klapami. Klapy o szerokości 7 – 6 centymetrów będą poprawne. Podobnie jest ze spodniami, te powinny być stosunkowo wąskie, ale nie powinny być obcisłe, gdyż w ten sposób dodatkowo można uwypuklić mankamenty sylwetki (chude nogi).

Jak dobrać garnitur – kolor i tkanina

Wybierając garnitur, warto również mieć na uwadze rodzaj i kolor tkaniny. Jeśli strój ten będzie noszony jedynie na specjalne okazje, będzie twoim pierwszym i ostatnim garniturem, warto postawić na uniwersalny wzór i kolor. Najlepiej, gdy będzie on w kolorze granatowym lub w kolorze szarym oraz będzie wykonany z wełny o średniej gramaturze (około 290 g). Taki garnitur będzie dobrze pełnił rolę strojów formalnych o każdej porze roku i na wiele okazji. 

uniowersalne-garnitury

Fot: suitsupply.com

Jeśli w swojej szafie posiadasz już jeden uniwersalny garnitur i przymierzasz się do zakupu kolejnego – warto tym razem wybrać coś bardziej wyrazistego. Garnitur ze szpiczastymi klapami, nakładanymi kieszeniami i spodniami wykończonymi mankietem, będzie dobrze uzupełniał garderobę. Taki zestaw można nosić zarówno w komplecie, jak i osobno spodnie i marynarkę. Jeśli ma to być jedynie garnitur noszony latem, tkanina powinna charakteryzować się lżejszą gramaturą (poniżej 290 g). Jeśli ma to być garnitur zimowy, gramatura materiału, z którego został wykonany powinna być większa niż garnituru letniego (powyżej 290 g). 

Dodatki do garnituru

Posiadając już w swojej szafie odpowiedni garnitur, zgodny z preferencjami osoby, która będzie go nosić, warto pamiętać o dodatkach. Sam garnitur bez odpowiedniego dopełnienia nie będzie prezentował się dobrze. Warto również posiadać w swojej garderobie przynajmniej trzy krawaty o różnym stopniu formalności. Jedwabny krawat w kolorze granatowym będzie uzupełnieniem stroju formalnego. Krawat wykonany z wełny czy grenadyny, w kolorze czerwonym czy zielonym będzie obniżał formalność stroju i będzie pasował na mniej oficjalne okazje. Podobnie ma się sprawa z poszetkami. Warto posiadać białą poszetkę wykonaną z gładkiego materiału oraz przynajmniej dwie poszetki w wyrazistych kolorach czy też w różne wzory. W ten sposób, posiadając jeden garnitur, zmieniając krawat czy poszetke, zawsze można wyglądać inaczej.