5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

„Dziś prawdziwych dżentelmenów już nie ma!”. Słysząc to zdanie z ust mojej koleżanki, w głowie zapaliła mi się lampka i rzuciłem w jej kierunku pytanie: A czy tacy w ogóle kiedyś istnieli?

Co to znaczy być prawdziwym dżentelmenem? Kiedy mężczyzna może uważać się za dżentelmena i czy mu wypada tak o sobie mówić? Pytań pojawiło się wiele, odpowiedzi jednoznacznych już mniej. Trudno bowiem, na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy „koleś” w dresie, który mija cię na ulicy, ma coś w sobie z dżentelmena. I tu pojawia się kolejne pytanie. Czy wygląd jest cechą, która powinna charakteryzować współczesnych dżentelmenów?  Są osoby, które jasno i stanowczo odpowiedzą – TAK! Kierując się tym, co napisano w jednym ze słowników, trudno się nie zgodzić. Pod tym słowem widnieją określenia: mężczyzna elegancko ubrany, mający dobre maniery. I wszystko wydawałoby się proste, gdyby nie to drugie określenie: „mężczyzna mający dobre maniery”! Patrząc tylko przez pryzmat wyglądu, na podział dżentelmenów i resztę byłby bardzo prosty. Okazuje się jednak, że sfera wizualna nie jest najważniejsza, a stanowi jedynie część układanki, po której ułożeniu ukazuje się sylwetka dżentelmena. Maniery są czymś czego nie widać na pierwszy rzut oka. Tym trudniej jest stwierdzić czy wspomniany już „koleś” w dresie je ma, czy też nie. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, ale czasem szybko pęka jak bańka mydlana po otwarciu ust. Wyglądem możemy przyciągnąć wzrok, zachowaniem dajesz się zapamiętać!

Kiedy po Ziemi chodził pierwszy dżentelmen? Na próżno w Internetach czy w literaturze szukać konkretnych dat i epok. Przeglądając stare zdjęcia można znaleźć pierwsze ślady eleganckich mężczyzn w kapeluszach, frakach etc. Rozpatrując sferę wizualną, można wykrzyczeć słynne „eureka”. Ja bym jednak był ostrożny z tym optymizmem. Mężczyźni na wiekowych fotografiach mogą wyglądać świetnie, elegancko, ale czy posiadali już wspomniane w akapicie wyżej maniery? Okazuje się, że historia dżentelmena jest starsza niż samo słowo „dżentelmen” i starsza niż zdjęcia. Wraz z odpowiednimi manierami i zachowaniem pierwszego mężczyzny pojawił się pierwszy dżentelmen. Kiedy to było? Trudno jasno stwierdzić i rzucić konkretną datę. Jedno jest pewne – oni byli, są i będą chodzić po ziemi. 

Stąd twierdzenie, że „Dziś prawdziwych dżentelmenów już nie ma” jest tylko wypadkową subiektywnych odczuć. Czasem ich trudno dostrzec, gdyż wygląd nie zawsze jednoznacznie ich określa. Nie oznacza jednak, że nie jest on ważny: powinien być spójny i nawiązywać do dobrych manier. Współcześni dżentelmeni z pewnością różnią się od tych, którzy po ziemi chodzili kilkadziesiąt lat temu. Głównie za sprawą zmieniających się trendów i mody. Bycie dżentelmenem jest pewnym stanem umysłu, do którego powinien dążyć każdy z nas.

Poniżej prezentacja sylwetek mężczyzn, którzy różnią się od siebie głównie ubiorem, który z kolei jest kształtowany poprzez panujące trendy. 

Kiedyś

dżentelmenów

dżentelmenów

dżentelmenów

dżentelmenów

Dziś

dżentelmenów

dżentelmenów

dżentelmenów

Każdy może być dżentelmenem, wystarczy chcieć. Nie ma jednej recepty, nie ma jednej drogi. Czasem samo dążenie do tego by być dżentelmenem już cię nim czyni.