5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Na blogu jest już materiał odnoszący się do budowy buta wizytowego w poniższym natomiast skupię się na jednym szczególnym typie butów – mianowicie na brogsach. Obuwie to niezwykle szybko znalazło swoich zagorzałych fanów wśród panów ceniących sobie indywidualny styl i ponadczasowy charakter, a zwolenników wciąż przybywa. Osobiście nie wyobrażam sobie swojej garderoby bez jednej pary klasycznych, brązowych brogsów. Z pewnością część z Was podzieli moje zdanie. Skoro te buty nosimy, warto poruszyć kilka ważnych kwestii z nimi związanych. Czym są brogsy? Podział brogsów? Z czym je nosić? Wszystko to w poniższym materiale.

Brogsy buty z klasą

Swoje początki brogsy miały na Wyspach Brytyjskich. To tam początkowo leśnicy, chłopi wycinali specjalne otwory w codziennych butach tak, aby woda, która się do nich dostawała szybko znalazła ujście – przyspieszali w ten sposób schnięcie. W miarę popularyzacji tych butów zrezygnowano całkowicie z otworów na rzecz samych zdobień. Swoje przysłowiowe „pięć groszy” dorzucił książę Walii – Edward. Brogsy przypadły mu do gustu i eksponował je na swoich stopach podczas spacerów i gry golfa.

Rodzaje brogsów

Warto też podkreślić, że słowo brogsy nie oznacza jeden szczególny typ buta, a jedynie stopień zdobienia. W zależności, czy buty mają zdobione tylko noski czy też niemalże w całości pokryte są charakterystycznym wzorem możemy wyróżnić następujące typy:

  • semi-brogues/half-brogues – jest to but zdecydowanie o najmniejszej ilości zdobień, które znajdują się głównie na samych noskach (ażurowe zdobienie). Mogą występować w postaci butów oxford i derby,
  • full-brogues – jest to rozwinięcie semi-brogues, w tym przypadku zdobienia nakładane są na dalszych częściach obuwia, bokach jak i piętce. Mogą występować w postaci butów oxford i derby,
  • longwig-brogues – jest to pewne rozszerzenie full-brogues, zdobienia sięgają aż do pięty. Występują wyłącznie w butach typu derby.

brogsy

Z czym nosić brogsy?

Tutaj sprawa nie jest aż tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Brogsy, w zależności od sposobów zdobienia i typu buta (oxford, derby) możemy śmiało założyć nawet do zestawu biznesowego. Co miało miejsce w moim przypadku, w jednej ze stylizacji wykorzystałem buty typu semi-brogues. Sam charakter obuwia oraz czarny, smukły kształt kopyta bez problemu wkomponował się w ten typ ubioru.

brogsy

brogsy

Smart casual

Zarówno dżinsy jak marynarka w połączeniu z brogsami wygląda dobrze. Do kina, na kolację, na spacer łączenie tych butów stosownie do okazji i typu ubioru jest dość proste. Są to buty niezwykle uniwersalne i w zależności od rodzaju materiału, czy typu brogsów, wystarczy odrobinę wyczucia i minimalnej wiedzy na ich temat, aby cały zestaw wyglądał efektownie. 

 brogsy

brogsy

brogsy

brogsy

Casual i zamszowe brogsy

Zestaw z podkoszulkiem na torsie i smukłymi dżinsami w sąsiedztwie z zamszowymi brogsami jest dość prostym, ale może okazać się niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem na lato. Niejednokrotnie korzystałem z tego rozwiązania w ciepłe dni, idąc na spacer, czy na kawę. Oczywiście zagorzali zwolennicy męskiej elegancji mogą zamiast zwykłego podkoszulka wybrać koszulę. 

brogsy

brogsy

brogsy

Podsumowanie

Męskie brogsy to buty, które warto posiadać. W zależności od smukłości kopyta i typów zdobień można je nosić z formalnym garniturem, co zresztą sam przetestowałem. Moim zdaniem wyszło „całkiem” nieźle i mimo okazji na jaką się w ten sposób ubieramy, nie powinny odciągać uwagi od celu spotkania. Casual, smart casual jak najbardziej są odpowiednie dla brogsów, podkreślają nasz indywidualny styl, pomogą wybić się z tłumu szarych, przewidywalnych stylizacjach.