5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Biała koszula – gdy zaczynałem swoją przygodę z modą męską, moja garderoba wyglądała dość chaotycznie. Znajdowały się w niej rzeczy, które często do siebie nie pasowały – to z kolei przekładało się na mój nienajlepszy wygląd. Z czasem, po analizie moich błędów, okazało się, że większość z tych, już nie pasujących do siebie ubrań, była dodatkowo na mnie za duża. W mojej szafie dominowały za długie dżinsy, hawajskie koszule i żółte swetry. Z perspektywy czasu już wiem, że nie liczy się ilość, ale jakość i uniwersalność. Stawianie na takie rzeczy pozwala zażegnać wspomniany wcześniej chaos w szafie. 

Mężczyźni z reguły powinni kierować się prostotą, prostotą też charakteryzuje się moda męska. Podstawy dobrego wyglądu to nie gruby podręcznik, a jedynie zbiór kilku, kilkunastu zasad, które często można spisać w postaci punktów. Na blogu od kilku miesięcy, jest już tekst o poprawnej długości spodni i długości rękawów marynarki, jest też trochę o noszeniu krawatów. Czas, aby poruszyć kwestię rzeczy o ponadczasowym charakterze, Biała koszula jest moim „numerem jeden” i to ona będzie tematem przewodnim pierwszej części tego cyklu. 

Zanim jednak przejdę do sedna artykułu, chciałbym podkreślić, że czarna koszula wcale nie jest uniwersalna i elegancka. Widywani na balach i wieczornych oficjalnych imprezach mężczyźni w ciemnych koszulach, wcale nie wyglądają stylowo a wręcz przeciwnie. Biel jest świetnym i uniwersalnym tłem, na którym praktycznie każdy krawat i mucha wygląda dobrze – po co więc komplikować sobie życie zakładając koszulę w pogrzebowych kolorach, do której pasuje jedynie czarny krawat? 

Biała koszula – podstawa męskiej garderoby

Podobno Andy Warhol za pierwsze większe zarobione pieniądze kupił sto, śnieżnobiałych koszul marki Brooks Brothers. Czy więc, aby wyglądać stylowo trzeba iść tym samym tropem? Jak najbardziej, może nie z aż tak imponującym rozmachem, ale warto dążyć do tego, aby w garderobie znajdowało się możliwie dużo koszul w białym kolorze. Jedna to zdecydowanie za mało. Szczególnie, gdy jest duże ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Biały kolor to nie tylko klasyka – na białym kolorze nie da się nic ukryć. Najmniejsza plamka może popsuć estetykę zestawu. Stąd też konieczność posiadania większej liczby koszul w tym kolorze, gdyż warto mieć coś w zapasie. 

Garnitur, zestaw koordynowany czy zestaw codzienny

Biała koszula, podobnie jak granatowy garnitur, aby pełnić funkcję odzieży formalnej musi spełnić kilka warunków. Sam kolor nie wystarczy, równie ważne są kwestie konstrukcji koszuli jak i materiał z jakiego została wykonana:

  • Najmniejszym stopniem formalności, charakteryzuje się biała koszula bez kołnierzyka. Nie zakłada się jej do zestawów eleganckich. Lepiej wygląda w stylizacjach codziennych.
  • Koszule z kołnierzykiem button down dobrze wyglądają w połączeniu z zestawami garniturowymi, marynarkami jak i bawełnianymi spodniami chino. Świetnie wyglądają bez krawata i bez marynarki z podwiniętymi rękawami. Nie zakłada się ich do zestawów wieczorowych, stąd nie stawia się ich na najwyższym szczeblu odzieży eleganckiej.
  • Koszule z klasycznymi kołnierzykami (kent, włoski) wykonane z bawełny o drobnym splocie. Można je nosić do zestawów eleganckich, ale też można zakładać je do zestawów koordynowanych czy smart casualowych. Możliwości wykorzystania białych koszul tego typu jest więcej niż w przypadku koszul z kołnierzykiem button down.
  • Najwyższym stopniem formalności charakteryzują się koszule frakowe czy smokingowe z krytą plisą lub ozdobnymi guzikami. Zakłada się do nich muchy i do ubioru codziennego są nieodpowiednie. 

Przykładowe zestawy z wykorzystaniem białej koszuli

Poniżej cztery propozycje stylizacji, w których biała koszula sprawdza się idealnie. W zależności czy jest to zestaw elegancki czy codzienny, odpowiednio dobrane dodatki świetnie współgrają z białym tłem jakie tworzy koszula.

Zestaw 1

Biała koszula

Zestaw 2

Biała koszula

Zestaw 3

Biała koszula

Zestaw 4

Biała koszula

Biała koszula

Do tworzenia grafiki wykorzystałem zdjęcia ze stron: Suitsupply.com, JamesButton, Patine.com

Podsumowanie 

XXI wiek to świetny okres w modzie męskiej, niemalże każdy z nas ma w swojej szafie „jakąś” koszulę. Okazuje się jednak, że nie każda koszula spełni funkcję koszuli do zestawu weselnego, zestawu codziennego czy biznesowego. Tak jak koszula w kratę nie powinna świadczyć o sile naszej garderoby, tak biała koszula będzie idealną podstawą wielu stylizacji. Racjonalne podejście w budowaniu męskiej garderoby to ta cecha, która może dawać nam przewagę nad kobietami. Nie musimy gromadzić wielu kompletów by zawsze wyglądać stylowo i adekwatnie do okazji. Czasem wystarczy kilka uniwersalnych rzeczy, by nie stanąć przed stwierdzeniem: „nie mam w co się ubrać”.