5.00 avg. rating (100% score) - 2 votes

W modzie męskiej, tak jak w innych dziedzinach naszego życia, mamy do czynienia z trendami. Jedne utrzymują się dłużej, inne natomiast po sezonie odchodzą w niepamięć. Jak więc sprawy się mają z męskimi kapeluszami? Czy jest obecnie na nie moda? Czy polscy mężczyźni znowu wrócą do noszenia męskich kapeluszy? Śledząc to jak ubierają się na codzień, trudno wyczekiwać rychłej zmiany obecnych przyzwyczajeń. Ale trudno też nie zauważyć zmian jakie małymi krokami nadchodzą. Są mężczyźni dojrzali, którzy w swojej garderobie mają kilka rodzajów męskich kapeluszy i dobierają je adekwatnie do pogody, pory roku i okazji. Dostrzec też można, głównie dzięki światowym trendom, chęć młodych mężczyzn do noszenia okryć głowy innych niż wełniane czapki. Skoro już wiadomo, że powrót męskich kapeluszy na salony jest kwestią czasu, warto zgłębić trochę wiedzy na ich temat.

W zależności od pogody, pory roku czy okazji możemy wybierać okrycie głowy z pośród kilku dostępnych na rynku rodzajów męskich kapeluszy. Aby nosić modnie kapelusze warto o nich coś wiedzieć. Trudno jest mi bowiem sobie wyobrazić na mojej głowie Panamę zimą. Poniżej przedstawiam charakterystykę 4 rodzajów męskich kapeluszy, które powinieneś znać jeśli interesujesz się moda męską:

Fedora

Jest to klasyka mody męskiej. Ten typ kapelusza został stworzony na początku XX. Cechy, które charakteryzują fedorę to fałdka na główce z wyciągniętymi bokami oraz nieusztywnione rondo. Dzięki temu, mamy możliwość nadawania mu kształtu. Tylna część ronda jest często zadarta lekko do góry. Ten rodzaj męskich kapeluszy można nosić do zestawów formalnych – świetnie komponują się z długimi płaszczami. Fedora na męskich głowach widywana jest najczęściej jesienią i zimą.

męskich kapeluszy

Panama

Sama nazwa tego kapelusza nie nawiązuje do kraju, z którego pochodzi. Produkowane są w Ekwadorze. Charakterystyczną cechą tego okrycia głowy nie jest kształt, który mocno nawiązuje często do kształtu fedory, ale rodzaj materiału, z którego jest wytwarzany. Sposób w jaki splatany jest ten kapelusz świadczy o jego wyjątkowości. O ich jakości świadczy ilość splotów materiału, które z kolei wpływają na ich cenę. Panama jest to typowo letnie okrycie głowy.

męskich kapeluszy

Trilby

Ten typ kapelusza często jest nazywany nieformalną wersja fedory. Ze względu na kształt główki jest on do niej bardzo podobny. Główna różnica tkwi w rondzie – jest mniejsze i inaczej uformowane. Jego przednia część jest zakrzywiona w dół, tylna natomiast zadarta ku górze. Styl ten nawiązuje do mody z początku lat XX. Podobnie jak fedora, najczęściej nosi się go zimą i jesienią.

męskich kapeluszy

Melonik

W Polsce, kapelusz ten w ostatnim czasie zaczął być rozpoznawalny dzięki reklamom jednego z banków. To okrycie głowy kojarzone jest z dżentelmenami, pierwotnie jednak noszony był głównie przez klasę robotniczą. Charakteryzuje się okrągłą kopułką i okrągłym, zawiniętym do góry rondem. Melonik jest mniej formalny niż fedora. 

melonik

Podsumowanie

Moda męska w Polsce w ostatnim czasie cieszy się znacznie większym zainteresowaniem niż jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej mężczyzn interesuje się nią i szuka własnego stylu. Styl ten znakomicie podkreśla odpowiednio dobrany kapelusz. Ciekawostką jest też to, że coraz więcej młodych mężczyzn zaczyna dostrzegać zalety tego okrycia głowy. Tak jak kiedyś kapelusze były kojarzone z mężczyznami dojrzałymi, tak dzisiaj wiek, który kiedyś były często przeszkodą by je nosić, powoli przestaje być istotna kwestią. 

Inspiracje kapelusze

fedorafedoramęskich kapeluszy męskich kapeluszymęskich kapeluszymęskich kapeluszy